Callistemon citrinus (fırça çalısı) bitkisi kullanılarak yeşil sentez yöntemiyle zno nanopartikül üretilmesi ve antimikrobiyal aktivitelerinin araştırılması
Production of zno nanoparticles via green synthesis method using callistemon citrinus (bottlebrush) plant and investigation of its antimicrobial activity
  1. Tez No: 1001044
  2. Yazar: ELİF DAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT BOZOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, Osmaniye Korkut Ata Üniveristesi, Karacaoğlan Yerleşkesi'nden toplanan Callistemon citrinus bitkisinin yaprakları kullanılarak yeşil sentez yöntemiyle ZnO nanopartikülü üretilmiştir. Üretilen toz numuneler XRD (X-Işını Difraktometresi) ve SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu) analizleri ile karakterize edilmiştir. Bununla birlikte, karakterize edilen toz numunelerin antibakteriyel aktiviteleri farklı suşlar üzerinde araştırılmıştır. XRD sonuçlarına göre ZnO nanoparçacığının yüksek saflıkta kristal yapıya sahip olduğu tespit edilmiştir. SEM analizi ile örneklerin morfolojik olarak yapıları belirlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre ZnO nanoparçacıkların nerdeyse homojen dağılım göstermekle birlikte ağırlıklı olarak hekzagonal prizmalar olmak üzere nano granüller içerdiği görülmüştür. C. citrinus ekstraktı kullanılarak üretilen ZnO nanopartiküllerinin antimikrobiyal aktivitelerini değerlendirmek için Streptococcus mutans, Bacillus cereus ve Staphylococcus aureus mikroorganizmaları kullanlmış ve üretilen ZnO nanopartikülünün test edilen mikroorganizmalar üzerinde orta düzeyde etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, ZnO nanoparticles were produced via green synthesis using leaves of the Callistemon citrinus collected from the Karacaoğlan Campus of Osmaniye Korkut Ata University. The produced powder samples were characterized by XRD (X-Ray Diffractometry) and SEM (Scanning Electron Microscope) analyses. Furthermore, the antibacterial activities of the characterized powder samples were investigated on different strains. According to the XRD results, the ZnO nanoparticles were determined to have a high-purity crystalline structure. The morphological structures of the samples were determined by SEM analysis. According to the analysis results, it was observed that the ZnO nanoparticles exhibited an almost homogeneous distribution and contained nanogranules, predominantly hexagonal prisms. To evaluate the antimicrobial activity of ZnO nanoparticles produced using C. citrinus extract, the microorganisms Streptococcus mutans, Bacillus cereus ve Staphylococcus aureus were used, and it was determined that the produced ZnO nanoparticles had a moderate effect on the tested microorganisms.