Açilhidrazon modifiyeli katalizör sentezi ve hidrojen üretiminde kullanımları
Synthesis of achylhydrazone modified catalysts and their applications in hydrogen production
- Tez No: 1001053
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
Özet
Giderek artan enerji gereksinimi fosil yakıtları ve yenilenebilir enerji kaynaklarının yanında hidrojen enerjisi üzerine çalışmaları da hızlandırmıştır. Hidrojen enerjisi temiz bir enerji kaynağı olsa da bu enerjinin taşınması ve depolanması en önemli sorun olarak dikkat çekmektedir. Hidrojen enerjisi, katalitik yöntemler kullanılarak hidrojen metal hidrürler ile katı hidrojen depolama malzemelerinden elde edilmektedir. Bu malzemelerin arasında suda çözünürlüğü, hidrojen içeriğinin kararlılığı, çevre dostu ve dayanıklı olması bakımından NaBH4 (sodyum borhidrür) önemli avantajlara sahip olsa da termoliz, solvoliz gibi yöntemler kullanılarak hidrojen gazının üretileceği bir katalizörlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada bir açil hidrazon türevi olan N'-(tiyofen-2-ilmetilen)-1H-indol-7-karbohidrazit (L) katalizörü sentezlenmiş ve onun katalitik aktiviteleri incelenmiştir. Sentezlenen ligand FT-IR, 13C ve 1H NMR (400 MHz) spektroskopileri kullanılarak yapısı aydınlatılmıştır. L molekülü NaBH4 solvolizi boyunca katalizör olarak kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar L katalizörünün NaBH4 metanolizinde çok daha aktif olduğunu göstermiştir. Bunun üzerine katalitik metanoliz reaksiyonu asidik, nötr ve bazik ortamlarda test edilmiştir. Elde edilen veriler ışığında aktivasyon parametrelerinin hesaplanması, yaşam ömrünün belirlenmesi, homojenlik testlerinin yapılmasını da içeren bir dizi kinetik çalışmalar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The ever-growing energy demand has accelerated research into hydrogen energy, in addition to fossil fuels and renewable energy sources. Although hydrogen energy is a clean energy source, its transportation and storage constitute the most significant challenges associated with it. Hydrogen energy is generated from solid hydrogen storage materials, such as metal hydrides, via catalytic methods. Among these materials, although NaBH4 (sodium borohydride) possesses significant advantages in terms of water solubility, stability of hydrogen content, environmental friendliness, and durability, catalysts are required to generate hydrogen gas using methods such as thermolysis and solvolysis. In this study, the catalyst N'-(thiophen-2-ylmethylene)-1 H-indole-7-carbohydrazide (L), an acyl hydrazone derivative, was synthesized, and its catalytic activities were investigated. The structure of the synthesized ligand was elucidated using FT-IR, 13C and 1H NMR (400 MHz) spectroscopies. The L molecule was utilized as a catalyst during the solvolysis of NaBH4. Experimental studies demonstrated that the L catalyst exhibits significantly higher activity in the methanolysis of NaBH4. Thereupon, the catalytic methanolysis reaction was tested under acidic, neutral, and basic conditions. In light of the data obtained, a series of kinetic studies were conducted, including the calculation of activation parameters, determination of catalyst lifetime, and performance of homogeneity tests.