Sosyal mesafe, hoşgörü ve dindarlık: Suriyeli göçmenler bağlamında üniversite öğrencileri üzerine bir araştırma
Social distance, tolerance, and religiosity: A study on undergraduate students in the context of Syrian immigrants
- Tez No: 1001052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ŞAHİNER, DOÇ. DR. HIZIR HACIKELEŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
İki önemli sınır kenti Kilis ve Gaziantep, 2011'de başlayan Suriye iç savaşından bu yana önemli bir göçmen nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Gerek Suriyeli göçmenler gerekse de bu şehirlerdeki yerel halk, bir arada yaşama konusunda önemli bir süreci birlikte devam ettirmektedirler. Bu sürecin kontrollü ve sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesinde özellikle yerel halkın göçmenlere yönelik düşünce, duygu, tutum, davranış ve yaklaşımları önem arz etmektedir. Ayrıca, bu iki farklı kültürün bir arada ve uyumlu bir hayat sürdürebilmesi, ortak inanç ve maneviyat kültürüne ait olmak ile de açıklanabilir. Buradan hareketle bu araştırmada sosyal mesafe, hoşgörü ve dindarlık arasındaki ilişki ve etkileşimler hem kavramsal çerçeve hem de 17-55 yaş aralığındaki 583 üniversite öğrencisinden elde edilen tecrübî veriler ışığında incelenmiştir. Nicel bir araştırma olarak tasarlanan bu kesitsel çalışmada tarama yöntemi kullanılmış ve veriler anket tekniği ile toplanmıştır. Elde edilen bulgular, (a) sosyal mesafe ile hoşgörü arasında olumsuz, (b) dindarlık ile hoşgörü arasında olumlu ve (c) dindarlık ile sosyal mesafe arasında olumsuz ilişkiler olduğunu göstermiştir. Bunun yanında sosyal mesafe ve hoşgörü arasındaki ilişkide içsel dini motivasyonun anlamlı bir yordayıcı olduğu ve kısmen sosyal mesafenin hoşgörüyü azaltıcı etkisini düzenlediği tespit edilmiştir. Çalışma gelecekte yapılacak çalışmalara dair öneriler ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The two major border cities of Kilis and Gaziantep have hosted a large migrant population since the outbreak of the Syrian civil war in 2011. Both Syrian migrants and local residents have experienced significant coexistence. For this process to continue in a controlled and healthy way, residents' thoughts, feelings, attitudes, behaviors, and treatment of migrants play a central role. In addition, the ability of these two distinct cultures to sustain harmonious coexistence may depend on their shared beliefs and spiritual values. Based on this view, the current study examined the relationships between social distance, tolerance, and religiosity, using both a conceptual framework and empirical data collected from 583 undergraduate university students aged 17 to 55. As part of quantitative research, this cross-sectional study employed a survey method and collected data through a questionnaire. The findings showed that (a) social distance was negatively associated with tolerance, (b) religiosity was positively associated with tolerance, and (c) religiosity was negatively associated with social distance. Additionally, results indicated that religiosity partly moderated the adverse effects of social distance on tolerance. The study concluded with recommendations for future research.