Lomber spinal osteoartritli hastalarda Gönen Kaplıcaları'nda kaplıca tedavisinin etkinliği
The effectiveness of spa therapy in lumbar spinal osteoarthritis at Gönen Spa Hotel
  1. Tez No: 165267
  2. Yazar: DİDEM TAKİNACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KARAGÜLLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Ekoloji ve Klimatoloji, Medical Ecology and Climatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET.. LOMBER SPINAL OSTEOARTRITLI HASTALARDA GÖNEN KAPLICALARFNDA KAPLICA TEDAVİSİNİN ETKİNLİĞİ Giriş Çalışmamızda lomber spinal osteoartritli hastalarda kaplıca tedavisinin ağrı ve fonksiyonel gelişmeler açısından kısa ve uzun dönem etkilerinin araştırılması amaçlandı. Balneoterapiye egzersiz eldenmesinin etkinliği arttırıp arttırmadığı incelendi. Metod 50 hasta randomizasyonla 2 gruba ayrıldı. Her iki grup da Gönen Kaphcalan'nda 2 hafta kalarak, haftada 6 gün, 20 dakika sûreyle günde 1 kez termal havuzda ve günde 1 kez küvette balneoterapi aldılar. Bir gruba ek olarak günde 1 kez 15 dakika süreyle Williams' fleksiyon egzersizleri uygulandı. Ölçüm parametreleri olarak ağrı değerlendirmesi-VAS, hastanın global değerlendirmesi-VAS, doktorun global değerlendirmesi- V AS, HAQ, Waddell engellilik indeksi, el-yer mesafesi ve lomber schober ölçümü kullanıldı. Ölçümler kör bir araştırmacı tarafından tedavi öncesi, tedavi sonrası, 3. ay ve 6. ayda yapıldı. 66Sonuçlar Tedavi sonunda yapılan tüm ölçümlerde düzelmeler saptandı. Ancak balneoterapi grubunda lomber schober indeksi, balneoterapi+egzersiz grubunda lomber schober indeksi ve Waddell engellilik indeksindeki düzelmeler anlamlı değildi. 3. ay ölçümlerinde başlangıç değerlerine göre azalma devam etti. Balneoterapi grubunda el yer mesafesindeki ve her iki grupta lomber schober indeksindeki düzelmeler anlamlı değildi. 6. ayda da başlangıca göre iyilik hali sürdü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTIVENESS OF SPA THERAPY IN LUMBAR SPINAL OSTEOARTHRITIS AT GÖNEN SPA HOTEL Objectives We aimed to determine the effectiveness of spa therapy in short and long term on pain and functions in lumbar spinal osteoarthritis. We investigate whether exercise therapy increases the effectiveness of balneotherapy or not. Design 50 patient randomized into two groups. Patients in both groups were staying at Gönen Spa Hotel for 2 weeks. Therapy was 6 times a week for 2 weeks duration. Both patients took therapy once a day in thermal pool, and once a day in bath tub for 20 minutes duration. Balneotherapy+exercise group took Williams' flexion exercises once a day for 15 minutes duration. Outcome parameters was pain assesment-VAS, patient's global assessment- VAS, doctor's global assessment- V AS, Waddell disability index, finger-floor distance and lumbar schober index. Outcome measures were performed before spa therapy, after spa therapy, 3. month and 6. month by a blind researcher. 68Results After the spa therapy, improvement was seen in both parameters. But it wasn't significant in lumbar schober index in balneotherapy group and lumbar schober index and Waddell disability index in balneotherapy+exercise group. At 3. month, an improvement in both parameters were seen according to beginning measures. The increase of finger floor distance in balneotherapy group and lumbar schober index in both groups were seen statisticly significant. At 3. month measurements an improvement in both parameters were seen according to beginning measures. The improvement of finger-floor distance in balneotherapy group and lumbar schober index in both groups were not significant. At 6. month, an improvement in both parameters were still seen according to beginning measures. The reduction of patient's global assessment-VAS, doctor's global assessment-VAS, pain assessment-VAS was significant in both groups.