El osteoartritinde ultrason ve kısa dalga diaterminin etkinliğinin araştırılması
An investigation of the effectiveness of therapeutic ultrasound and short wave diathermy in hand osteoarthritis
- Tez No: 271659
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT BİROL ATAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
El osteoartriti (El OA), sık görülen bir klinik durum olup, interfalangial, karpometakarpal ve metakarpofalangeal eklemlerde ağrı, şişlik ve sabah tutukluğu ile seyreder. El osteoartritinde çeşitli tedavi uygulamaları yapılmaktadır. Fizik tedavi ve egzersiz sık önerilen tedavi seçeneklerindendir. Ultrason (US) ve kısa dalga diatermi (KDD) bu fizik tedavi uygulamaları içinde en fazla tercih edilen ajanlardandır. El OA'da US ve KDD'nın etkinliğini araştıran yayın bulunmamaktadır. Bu çalışmada fizik tedavi ve egzersiz programına alınan el OA'lı hastalarda, fizik tedavi modalitelerinden ultrason ve kısa dalga diaterminin etkinliğinin araştırılması planlanmıştır.Çalışmaya 60 el OA'lı hasta alındı. Hastalar üç gruba randomize edildiler. Tüm hastalara sıcak torbalar, TENS, egzersiz uygulandı. Kontrol grubu sadece bu tedaviyi alırken farklı olarak birinci gruba US, ikinci gruba ise KDD verildi. Hastalar tedavi öncesi, tedavi sonrası ve tedaviden bir ay sonra ağrı şiddeti, sabah tutukluğu, kavrama gücü, lateral parmak ve üçlü parmak kavrama gücü, el becerisi ve fonksiyonel durum açısından değerlendirildiler. Hasta gruplarının başlangıç demografik özellikleri ve klinik özellikleri benzer bulundu. Sadece US grubu ile kontrol grubu arasında ortalama yaş açısından anlamlı farklılık mevcuttu (US grubu ortalama yaşı 59.4±10.4, kontrol grubu ortalama yaşı 67.5±6.5). Her üç tedavi grubunda da çoğu parametrede hem tedavi sonrası hem de tedavi sonrası 1. ay değerlendirmede anlamlı düzelme saptandı. Tedavi ile sağlanan gelişmenin üç grup arasındaki karşılaştırılmasında, kavrama gücündeki artış ve ağrı şiddetindeki azalma yönünden US ve KDD grupları, kontrol grubuna göre anlamlı üstün bulundu. Sabah tutukluğundaki azalma yönünden ise sadece US grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düşme kaydedildi. Parmak kavrama gücü, el becerisi ve fonksiyonel durumdaki gelişme yönünden üç grup arasında farklılık saptanmadı.Sonuç olarak, fizik tedavi ve egzersiz programı ile, el OA'lı hastalarda ağrı, sabah tutukluğu, kavrama ve parmak kavrama gücü, el becerisi ve fonksiyonel durum üzerinde olumlu etkiler saptanmıştır. US ve KDD grupları, ağrı, sabah tutukluğu ve kavrama gücündeki gelişme açısından kontrol grubuna üstün bulunurken, parmak kavrama, el becerisi ve fonksiyonel durumdaki gelişme açısından üç tedavi grubu arasında farklılık gösterilememiştir. El OA'da farklı fizik tedavi uygulamalarının etkinliğinin net olarak belirlenmesi için daha geniş hasta serileri ile fizik tedavi ve egzersiz verilmeyen bir kontrol grubunun dahil edileceği randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Hand osteoarthritis (OA), is a common clinical disorder which generally presents with swelling, pain and stiffness at the interphalangial, carpometacarpal and metacarpophalangeal joints. Several therapy modalities are available in the treatment of hand OA. Physical therapy and exercise are one of those most recommended treatment modalities. Therapeutic ultrasound (US) and short wave diathermy (SWD) are among the most preferred physical therapy modalities. There are no studies evaluating the effects of US and SWD in hand OA. In this study, we aimed to investigate the effectiveness of US and SWD in patients who are enrolled in the physical therapy and exercise program for their hand OA.60 patients with hand OA were included in this study. The patients were randomized into three groups. Hot pack, TENS and exercise were applied to all patients. While control group received only this therapy, US was added to the first group, and SWD was added to the second group. The patients were assessed for pain intensity, morning stiffness, grip strength, lateral and triple pinch strength, hand dexterity and functional status before and just after the therapy and one month after the therapy had finished. Demographical and clinical characteristics of were similar except age where there was a signicant difference between US group and control group (mean age was 59.4±10.4 in US group, 67.5±6.5 in control group). Positive improvements were shown in all three groups at almost all parameters after the therapy and also one month later. When the three groups were compared regarding the improvements by the therapy, US and SWD groups were superior to the control group in terms of the increase in grip strength and the decrease of the pain intensity. There was a statistical decrease in morning stiffness only in the US group when compared to the control group. There was no difference between the three groups in terms of improvement of pinch strength, hand dexterity and functional status.As a conclusion, positive effects of physical therapy and exercise program were documented in hand OA in terms of pain, morning stiffness, grip and pinch strength, hand dexterity and functional status. While the US and SWD groups were superior to the control group regarding the improvement of pain, morning stiffness and grip strength, no difference was shown between the groups regarding the change in pinch strength, hand dexterity and functional status. In order to determine the exact effects of different physical therapy modalities in hand OA, there is a need to conduct randomized controlled studies with larger patients series, together with the inclusion of a control group which does not receive any physical therapy or exercise.