Merkantilist iktisadi düşüncenin gelişimi: Onyedinci yüzyıl İngiltere örneği
The Development of Mercantilist economic thought: The example of seventeenth century england
- Tez No: 100107
- Danışmanlar: PROF.DR. İŞAYA ÜŞÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Siyasal entegrasyon Avrupa için geçmişten gelen bir idealdir. Kıta, çeşitli dö nemlerde gerek çatışmacı dürtüler, gerekse anlaşma sistematiği ile domine edilmeye veya bütünleştirilmeye çalışılmıştır. Bu ortamda siyasal entegrasyon yıkıcı sürecin önüne geçilmesi gereği şeklinde yorumlanmaktadır. Entegrasyon, farklı düzey ve görünümlerden meydana gelmiştir. Sözkonusu ni telikler bağımsız paradigmalarca çözümlenmektedir. Paradigmalar, Avrupa gelecek kurgularını ifade etmektedirler. Etkinliklerini teorik başkalıklara dayalı olarak sür dürmüşlerdir. Günümüz Avrupa Birliği örgütlenmesinin temelini Topluluklar oluşturmakta dır. Topluluk Andlaşmaları siyasal entegrasyon idealinin devindiricisi konumunda dır. Başlangıçta ekonomik bütünleştirilme koşulları yaratılmış, zamanla siyasal en tegrasyon yapılanması düzenlemelerine geçilmiştir. Siyasal entegrasyon gelişimi konjonktürel süreçten etkilenmektedir. Paris ve Roma Andlaşmaları ile geçerlik kazandırılan entegrasyon politikaları, Birlik kapsamındaki belge, kurumsal etkinlik ve kurallarla yoğunlaştırılmıştır. Tek- nokratik prosedüre uygun olarak kıta için ortak düzenlemeler sistematiği yaratılmak tadır. Hükümetlerarası Konferanslar'la başlatılan erkinci süreç, entegrasyonun ka rakteristiğini belirlemiştir. Bu aşamada Tek Senet, Topluluk ilkeleri çerçevesinde yürütülen çabaları Avrupa Birliği yapılanmasına dönüştürme idealini simgelemekte dir. 116 »Ol* JfEBKttTMaastricht Andlaşması siyasal bütünleştirilme yönlü en etkili düzenlemedir. Andlaşma, entegrasyon gündemini belirlemiştir. Birliğin yetki ve konu vizyonu geniş letilmektedir. Yetki ikamesi prosedürünün somutlaştırılması, Birlik için yeni eylem alanları yaratılması politikaları supranational dönüşümün ifadeleridir. Amsterdam Andlaşması sözkonusu politik süreci devam ettirmiştir. Sonuç olarak, siyasal entegrasyon ideali gerçekleştirilebilirlik bakımından önemli bir aşama kaydetmektedir. Mutlak entegre yapı kurulmamakla birlikte, siyasal birlik dinamizm kazanmıştır. Süreç kararlı bir şekilde sürdürülmektedir. 117
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Political integration is an ideal for Europe coming from the past. The continent has been tried to he dominated and integrated both through conflicting instincts and agreement systematic in different times. Political integration in such an environment, is being considered as the necessity of preventing destructive process. Integration consists of different levels and views. Concern qualifications are analyzed by independent paradigms. Paradigms express the future constructions of Europe. They carry out their activities depending on theoretical differences. Organization of current European Union is based on the Communities. Community Treaties are in a situation that impel ideal of political integration. At the beginning, requirements of economical integration were formed, then in the course of time, it has been passed through organizations of the political integration structure. Development of political integration is affected by conjunctural process. The integration policies, which are validated by Paris and Rome Treaties, have been intensified with the certificates in comprising of the Union, organizational activities and rules. In conformity with technocratic procedure, common regulations systematic is created for the continent. Progressive process, which was initiated with intergovernmental conferences, has defined characteristics of the integration. In this stage, Single European Act represents an ideal of converting the efforts carried out in the frame of Community principles into the structure of European Union. Maastricht Treaty is the most effective arrangement through political 118integration. The Treaty has described the integration agenda. Authorization and subject visions of the Community have been enlarged. Concretization of subsidiarity principle, policies of creating new fields of activity for the Union are expressions of supranational change. Amsterdam Treaty has carried on the subject political process. Consequently, political integration ideal takes a significant step with respect to the ability of realization. Although an autocratic integrated structure has not been constructed, political integration gained dynamism. Process is being ensured constantly. 119