Kamu yönetiminde insangücü planlaması
Manpower planning of public administration
- Tez No: 100108
- Danışmanlar: PROF.DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
134 Öz Ulusal bilgi politikası bir çok alana ilişkin politikanın (iletişim, teknoloji, bilim, eğitim, kültür politikaları, vb.) bileşimi nrfc»n oluşan, düşünce özgürlüğü, telif hakları, gibi konuları da kapsayan bir“ana politika”'dır. Bir ülkedeki bilgi hi Tsmetleri bir politika çerçevesinde oluşturulduğu zaman sürekli ve işler hale gelmekte ve önemi anlaşılmaktadır. Araştırma, Bilgi politikası nedir? Kuramsal olarak bilgi politikası nelerden oluşur? Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti' nde 1974 yılından bu yana bilgi hizmetleri alanında neler yapılmıştır? KKTC' de böyle bir politika var mı? Varsa bu devlet tarafından planlı bir şekilde yürütülüyor mu? şeklindeki soruların yanı aramaktadır. KKTC 'de ulusal bilgi sistemleri ile ilgili hizmetlerin yetersizliği, tutarsızlığı ve her türlü bilginin çeşitli nedenlerden dolayı KKTC'deki bilgi kullanıcılarının i sti fadesi ne sunul amamasmdan doğan sorunların bulunması; bilgi konuşandaki politikaların olmaması; bilgi politikası kavramının bilinmemesi araştırmamızın konusunu oluşturan sebepler arasındadır, içermektedir. Araştırma KKTC'e ulusal bir bilgi politikası oluşturulması için ne gibi şartların yerine geririlebileceği konusunda özgün bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
135 ABSTRACT National Information Policy is a main policy comprised of issues such as communication, technology, science, education, culture, freedom of thought and copyright, etc. What is information policy? Which elements are included in the theory of information policy? What has been concluded in the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) so far in this respect? Is there information policy in the TRNC? If there is such a policy, has it been carried out by the state as a program? The study aims at trying to answer the above-mentioned questions. National Information Policy tries to fulfill seven aims that are information user; cost; manpower; planning and organization; technology; regulations and standards; local, national and international cooperation. In this study it has been examined that which of the above- mentioned aims TRNC tries to reach in applying National Information Policy and to what extent.