Perakende sektörü çalışanları açısından toksik liderlik ile iş tatmini arasındaki ilişkide etik iklimin rolünün incelenmesi
Examining the role of ethical climate in the relationship between toxic leadership and job satisfaction for retail sector employees
- Tez No: 1001076
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, perakende sektörü çalışanları açısından toksik liderlik davranışlarının çalışanların iş tatmini üzerindeki etkisinde etik iklimin aracılık rolü incelenmektedir. Günümüz iş dünyasında liderlik anlayışı, çalışan deneyimi ve örgütsel verimlilik üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir. Özellikle yoğun tempolu ve rekabetçi bir yapıya sahip olan perakende sektöründe liderlik tarzlarının çalışan tutumları üzerindeki etkisi daha görünür hale gelmektedir. Toksik liderlik, olumsuz, yıpratıcı ve çalışanların psikolojik iyi oluşunu zedeleyen davranışlar bütünü olarak tanımlanmakta ve bu davranışların iş tatmini üzerinde olumsuz etki yarattığı bilinmektedir. İş tatmini, çalışanların iş ortamından duyduğu memnuniyet düzeyini yansıtır ve örgüte bağlılık, performans ve devamlılık gibi birçok kritik çıktıyla ilişkili bir kavramdır. Bu araştırmada toksik liderliğin iş tatmini üzerindeki doğrudan etkisinin yanı sıra, etik iklimin bu ilişkide rolü incelenmektedir. Etik iklim; örgütte adalet, doğruluk, güven ve etik standartlara bağlılığın çalışanlar tarafından nasıl algılandığını ifade eder ve iş tatmini üzerinde olumlu bir etki yarattığı kabul edilmektedir. Araştırma kapsamında, kolayda örnekleme yöntemiyle perakende sektöründe çalışan 240 kişiye ulaşılmış, ancak sektörde çalışmadığı tespit edilen katılımcıların çıkarılmasıyla analizler 207 kişi üzerinden yürütülmüştür. Verilerin analizinde SPSS programı ve Hayes PROCESS Model 1 kullanılarak toksik liderlik, etik iklim ve iş tatmini arasındaki ilişkiler detaylı biçimde incelenmiştir. Çalışmada ayrıca veri setinin güvenilirlik ve geçerlilik analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma, perakende sektöründe çalışanların liderlik algılarının iş tatminlerini nasıl etkilediğini ve bu ilişkide etik iklimin nasıl bir rol oynadığını ortaya koyarak literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of ethical climate in the relationship between toxic leadership behaviors and job satisfaction among retail sector employees is examined. In today's business environment, leadership approaches have a significant impact on employee experience and organizational productivity. Particularly in the fast-paced and highly competitive structure of the retail sector, the influence of leadership styles on employee attitudes becomes increasingly evident. Toxic leadership is defined as a set of negative and destructive behaviors that undermine employees' psychological well-being, and these behaviors are known to have adverse effects on job satisfaction. Job satisfaction reflects the level of contentment employees feel within their work environment and is associated with several critical outcomes such as organizational commitment, performance, and retention. In this research, beyond examining the direct effect of toxic leadership on job satisfaction, the role of ethical climate in this relationship is also investigated. Ethical climate refers to employees' perceptions of fairness, honesty, trust, and adherence to ethical standards within the organization, and it is widely accepted that ethical climate has a positive impact on job satisfaction. Within the scope of the study, data were collected from 240 retail sector employees through convenience sampling; however, after excluding participants who were not employed in the sector, analyses were conducted on 207 valid responses. The relationships among toxic leadership, ethical climate, and job satisfaction were examined in detail using the SPSS program and Hayes PROCESS Model 1. Reliability and validity analyses of the data set were also performed. This research aims to contribute to the literature by revealing how leadership perceptions influence job satisfaction among retail sector employees and the extent to which ethical climate plays a role in this relationship.