Yapay zekâ kaygısının stratejik düşünme, bireysel performans ve birey-örgüt uyumuna etkisi
The impact of artificial intelligence anxiety on strategic thinking, individual performance, and individual-organisation fit
  1. Tez No: 1001088
  2. Yazar: IBRAHIM NASEER MOHAMED ALI MOHAMED ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE TURHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yapay zekâ teknolojilerinin hızla geliştiği ve kamu kurumlarında giderek yaygınlaştığı günümüzde, çalışanlar üzerinde oluşan yapay zekâ kaygısının stratejik düşünme, bireysel performans ve birey-örgüt uyumu üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu doğrultuda, nicel araştırma deseni benimsenmiş ve veriler, kamu sektöründe çalışan 500 bireyden elde edilmiştir. Araştırmada verilerin analizinde nicel veri analizine yönelik istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 25.0 ve AMOS 24.0 programlarından yararlanılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerini tanımlamak için tekrarlar, yüzdeler, hesaplamalı ortalamalar, standart sapmalar ve minimum ve maksimum değerler hesaplandı. Ayrıca araştırmada kullanılan ölçeklerin yapı geçerliliğini sınamak amaç için Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) gerçekleştirildi. Güvenilirlik analizinde, tüm ölçeklerin ve alt boyutlarının iç tutarlılığını ve güvenilirlik düzeylerini belirlemek için Cronbach alfa katsayıları hesaplandı. Araştırma değişkenlerinin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek üzere Kurtosis (Basıklık) ve Skewness (Çarpıklık) değerleri incelenmiştir. Bunun ek olarak, yapısal eşitlik modeli (SEM) kullanılarak değişkenler arasındaki doğrudan ve dolaylı ilişkiler test edilmiştir. Analizlerin sonuçları, kullanılan ölçeklerin yapısal bütünlük ve güvenilirlik açısından yeterli olduğunu, yapay zekâ kaygısının stratejik düşünme düzeyini anlamlı ve negatif yönde etkilediğini göstermektedir. Ayrıca, bireysel performans ve birey-örgüt uyumunu üzerinde doğrudan olumsuz bir etkisi de istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır. Stratejik düşünme, bireysel performansı pozitif yönde etkilerken, bireysel performansın da birey-örgüt uyumu üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bulunmuştur. Bu bağlamda, çalışanların teknolojik dönüşüme ilişkin algılarının sadece bireysel değil, örgütsel sonuçlar açısından da kritik bir rol oynadığı; Kaygı, stratejik düşünmeyi zayıflatabilir ve sonuç olarak performans düzeyini düşürerek birey-örgüt uyumunu olumsuz etkileye söylenebilir. Bu nedenle, yöneticilerin yapay zekâ uygulamalarını hayata geçirirken çalışanların psikolojik algılarını da dikkate alan bütüncül stratejiler geliştirmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of artificial intelligence (AI) anxiety on strategic thinking, individual performance, and person–organization fit within the context of rapidly evolving AI technologies and their increasing adoption in public institutions. A quantitative research design was employed, and data were collected from 500 employees working in the public sector. Statistical methods appropriate for quantitative data analysis were utilized, with data processed using IBM SPSS Statistics 25.0 and AMOS 24.0. Structural Equation Modeling (SEM) was employed to assess the direct and indirect relationships among the study variables. In addition, Confirmatory Factor Analysis (CFA) was carried out to test the construct validity of the scales used in the study. Descriptive statistics, including frequencies, percentages, means, standard deviations, and minimum–maximum values, were calculated to profile participants' demographic characteristics. Reliability analysis was conducted using Cronbach's alpha to determine the internal consistency of the overall scales and their subdimensions. The normality of the data distributions was assessed through skewness and kurtosis values. The analysis revealed the scales used are sufficient in terms of structural integrity and reliability, that AI anxiety has a significant and negative impact on strategic thinking. Moreover, it was found to exert a statistically significant direct negative effect on both individual performance and person–organization fit. In contrast, strategic thinking positively influences individual performance, which, in turn, has a favorable impact on person–organization fit. In this context, it can be concluded that employees' perceptions of technological transformation play a critical role not only in individual outcomes but also in organizational dynamics. AI-related anxiety may undermine strategic thinking, reduce performance levels, and consequently impair alignment between individuals and their organizations. Therefore, it is essential for managers to develop holistic strategies that integrate psychological perceptions of employees when implementing AI technologies, rather than focusing solely on technical dimensions.