Dijital liderliğin yenilikçi iş davranışı üzerine etkisi: Örgütsel güven ve iş-aile çatışmasının aracı rolü
The effect of digital leadership on innovative work behavior:The mediating role of organizational trust and work–family conflict
  1. Tez No: 1001087
  2. Yazar: TÜBA GÖZTAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
İş yaşamındaki yoğunluk ve özel yaşamdaki değişken ilişki yapısı, bireylerin yaşamlarındaki bu iki tarafın birbirlerini, doğrudan ve dolaylı olarak etkilemelerine sebebiyet verebilmektedir. Bunun da ötesinde iş ya da aile yaşamı olarak görülebilecek sosyal yaşam unsurlarından bir ya da birkaç tanesi diğer taraftaki unsurları olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Özellikle iş yaşamı temelinde değerlendirildiğinde, çalışanların çeşitli sorunlarla karşılaştıklarında bu sorunun özel yaşamlarına etki etmesi kaçınılmaz olabilmektedir. Bu durum, iş-aile çatışması sorununun temelini oluşturmaktadır. Bu tip süreçlerde, çalışanların kurumlarından görmüş oldukları sosyal destek son derece kritik bir öneme sahiptir. Çalışanlar ile kurumları arasındaki bu durumu örgütsel güven kavramıyla açıklamak mümkündür. Örgütsel güven duygusuna sahip olan çalışanlar için, kurumlarının yaşamış oldukları her türlü durumun içerisinde sorumluluk almak isteği ve gücü normal dönemdekilerden çok daha üst düzeyde olabilmektedir. Bu tip bir güven, kurumun yenileşme süreçleri içerisindeki uyumluluk düzeyini de arttırmaktadır. Yenilikçi iş davranışı olarak adlandırılabilecek olan bu süreç, aslında, kurumların kendileri, çalışanların kendileri ve çalışanlar ile kurumları arasındaki iletişim ve etkileşimin hanginoktada olduğunu ve hangi noktaya gideceğini de belirleyen unsurlardan biridir. Yenilikçiliğin dijitalleşme ile ilintili olarak değerlendirildiği mevcut süreçte hem bir yönetici sıfatı bulunan hem de iş süreçlerine liderlik yapması beklenen bireyler, dijital liderlik kimlikleri ile birlikte, diğer liderlik modellerinden ayrılarak dönemi şartlarına uygun bir biçimde çalışanları teşvik etmeye çalışmaktadırlar. Bu araştırmanın amacı, dijital liderliğin yenilikçi iş davranışı üzerine etkisinde, örgütsel güven ve iş-aile çatışmasının aracılık rolünün bir anket dahilindeistatistiksel olarak incelenmesidir. Araştırma sonuçlarına göre, dijital liderlik düzeyi arttıkça çalışanların yenilikçi iş davranışları da anlamlı biçimde artmaktadır. Özellikle dijital teknolojileri benimseyen, yeniliklere açık, vizyoner ve destekleyici liderlik tarzlarının, çalışanlar üzerinde motive edici bir etki yarattığı gözlemlenmiştir. Bu tür liderlik yaklaşımları, çalışanların sadece rutin görevlerini yerine getirmekle kalmayıp, yaratıcı düşünceler üretmelerini, mevcut süreçleri sorgulamalarını ve kurumlarına yenilikçi katkılarda bulunmalarını teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
The intensity of work life and the changing relationship structure of private life may cause these two aspects of an individual's life to influence each other, both directly and indirectly. Furthermore, one or more of the elements of social life, which can be seen as work or family life, can negatively impact the other. Especially,when considered from a work-life perspective, when employees encounter various problems, it can inevitably affect their private lives. This forms the basis of work-family conflict. In such situations, the social support employees receive from their institutions is of critical importance. This situation between employees and their institutions can be explained through the concept of organizational trust. For employees who possess organizational trust, the desire and strength to take responsibility in all situations experienced by their institutions can be much higher than in normal times. This type of trust also increases the level of adaptability within the organization's innovation processes. This process, which can be called innovative work behavior, is, in fact, one of the factors that determines the point and direction of communication and interaction between institutions, employees, and employees and their institutions. In the current era, where innovation is considered to be linked to digitalization, individuals who hold both managerial positions and those who areexpected to lead business processes are striving to differentiate themselves from other leadership models with their digital leadership identities and encourage employees to adapt to the prevailing conditions. The purpose of this research is to statistically examine the mediating role of organizational trust and work-family conflict in the impact of digital leadership on innovative work behavior through a survey. According to the research results, as the level of digital leadership increases, employees' innovative work behaviors also increase significantly. It has been observed that leadership styles that embrace digital technologies are open to innovation, are visionary, and supportive have a motivating effect on employees. Such leadership approaches encourage employees not only to perform their routine duties but also to generate creative ideas, challenge existing processes, and make innovative contributions to their organizations.