Akıllı turizmde yapay zekâ teknolojilerin geleceği ve yenilikçi çözümler
The future of artificial intelligence technologies and innovative solutions in smart tourism.
  1. Tez No: 1001089
  2. Yazar: MUAZZEZ KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK SERÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, akıllı turizmde yapay zekâ teknolojilerinin dönüştürücü etkilerini ve gelecekteki araştırma yönelimlerini incelemektir. Bu doğrultuda, yapay zekânın turizm sektörü üzerindeki rolü, mevcut uygulamalar ve potansiyel gelişim alanları kapsamlı biçimde değerlendirilmiştir. Çalışmada Web of Science (WoS) ve Scopus veri tabanlarından elde edilen yayınlar dikkate alınarak sistematik literatür taramasıyla birlikte bibliyometrik analiz yöntemi kullanılmıştır. Web of Science (WoS) ve Scopus veri tabanlarından elde edilen yayınlar; sayısal göstergeler bakımından veri tabanlarının kendi analiz araçlarıyla, ağ ve harita görselleştirmeleri açısından ise VOSviewer programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Bu kapsamda, literatürün gelişimi, araştırma eğilimleri, atıf yapıları, anahtar kelime ilişkileri, yazar işbirliği ağları ve tematik kümeler çok yönlü bir analiz yaklaşımıyla ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular, yapay zekâ ve akıllı turizm alanlarına yönelik akademik ilginin hızlı bir artış gösterdiğini ve bu iki alanın giderek daha güçlü bir şekilde bütünleştiğini göstermektedir. Analiz sonuçları, gelecekteki çalışmaların özellikle teknolojik entegrasyon süreçlerini, sürdürülebilir turizm uygulamalarıyla ilişkili gelişmeleri ve bu teknolojilerin sektörel yansımalarını ele alması gerektiğini ortaya koymaktadır. Bunun yanında, yapay zekâ uygulamalarının benimsenmesi sürecinde karşılaşılan zorluklar ile etik boyutlar, ilerleyen araştırmaların odaklanması gereken önemli konular arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to examine the transformative effects of artificial intelligence technologies in smart tourism and future research trends. To this end, the role of artificial intelligence in the tourism sector, existing applications, and potential areas of development have been comprehensively evaluated. The study employed a bibliometric analysis method along with a systematic literature review, considering publications obtained from the Web of Science (WoS) and Scopus databases. Publications from the Web of Science (WoS) and Scopus databases were analyzed using the databases' own analysis tools in terms of numerical indicators, and through the VOSviewer program in terms of network and map visualizations. In this context, the development of the literature, research trends, citation structures, keyword relationships, author collaboration networks, and thematic clusters were revealed through a multifaceted analysis approach. The findings show a rapid increase in academic interest in artificial intelligence and smart tourism, and that these two fields are increasingly integrated. The analysis results indicate that future studies should particularly address technological integration processes, developments related to sustainable tourism practices, and the sectoral implications of these technologies. In addition, the challenges and ethical dimensions encountered in the adoption process of artificial intelligence applications are among the important issues that future research should focus on.