Kredi taleplerinin değerlendirilmesi ve risk analizi
Evaluation of credit demans and risk analysis
  1. Tez No: 100114
  2. Yazar: BAYGELDI SHYHBERDIYEV
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YALÇIN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Çalışmamızın birinci bölümünde kredi taleplerinin değerlendirilmesinde mali analizin önemi belirtilmiş olup, mali analizin tarihi gelişimi özetlenmiştir. Takip eden bölümlerde ise, kredi analizinde amaçlardan bahsedilerek mali analiz türleri ele alınmıştır. Devamında ise, kredi taleplerinin değerlendirilmesinde kullanılan tekniklere geniş ölçüde yer verilmiştir. Birinci bölümün sonunda ise krediler ile ilgili genel açıklamalar ve kredi türleri sunulmuştur, ikinci bölümde, Finansbank A.Ş.'de kullandırılan kredi türleri ve kredi taleplerinin değerlendirilmesi uygulaması incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, kullanılan mali analiz yöntemlerinin incelenmesi amacı ile üç firma üzerinde örnek uygulamaya yer verilmiştir. Örnek inceleme neticesinde bankaların kredi kararını etkileyen iki faktörün olduğu, bunlardan birinin itibari değerler, diğerinin ise mali göstergeler olduğu saptanmıştır. Buna göre; itibari değerler bankanın kredi kararında etkili olsa da değişen piyasa koşulları ve ekonomik konjonktür göz önüne alındığında firmanın gelir tablosu, bilanço, nakit ve fon akım tabloları gibi mali göstergelerin esas alınması gerektiği belirtilmiştir. 112
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the first part of the thesis, the historical background and the importance of financial analysis in the evaluation of credit demands were discussed. Secondly, types and technics of financial analysis were evaluated. In the last section of the first part general imformation and the types of the credits were defined. The second part of the thesis is about the types of credits and the evaluation process of credit demands in Finansbank A.Ş. The last part the work is a case study done to analyse the credit evaluation process it has been concluded that there are two main factors to determine the credit usage: one is the financial analysis and datas of firm and the other is the reputation of the applicant. Along with the financial analysis, banks use reputation of the applicant as a determing factor in the credit demands. However, it has been concluded that the most important factor must be the financial analysis rather than reputation and the firms who have been granted credit on the basis of reputation were unable to pay back the loan. To sum up, it is evident that since reputation is a subjective criteria and as to the economic fluctuations and changing market conditions, it is the financial datas and analysis of the firm that is reliable compared to reputation. 113