Tip-2 diyabetik nefropatili hasta grubunda SGLT-2 inhibitörü kullanımının diğer antidiyabetiklere göre proteinüri üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of SGLT-2 inhibitor use on proteinuria compared to other antidiabetics in a patient group with type 2 diabetic nephropathy
  1. Tez No: 1001161
  2. Yazar: ONUR ATEŞMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, tip 2 diyabetik nefropatili hastalarda sodyum-glukoz kotransporter-2 (SGLT-2) inhibitörü kullanımının proteinüri (idrarda protein/kreatinin oranı, UPCR) üzerine etkisini değerlendirmek ve bu etkinliği diğer antidiyabetik tedavilerle karşılaştırmalı olarak incelemek amacıyla yapılmıştır. Retrospektif ve tek merkezli olarak planlanan çalışma, 01.01.2021–01.01.2025 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde izlenen 160 tip 2 diyabetik nefropatili hastayı kapsamaktadır. Hastalar, SGLT-2 inhibitörü kullanan (n=80) ve kullanmayan (n=80) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Dahil edilme kriterleri; 18–65 yaş, HbA1c >%6,6, eGFR >30 mL/dk/1,73 m² ve renin–anjiyotensin–aldosteron sistemi (RAAS) blokajı altında takip edilme olarak belirlenmiştir. Hastaların başlangıç ve 6. aya ait klinik ve laboratuvar verileri elektronik kayıtlardan elde edilmiştir. UPCR değişkeninin dağılım özellikleri dikkate alınarak, çok yüksek düzeyde proteinürisi olan hastalar proteinüri analizleri dışında bırakılmış; buna göre UPCR analizleri SGLT-2 inhibitörü alan grupta 78, almayan grupta ise 77 hasta üzerinden gerçekleştirilmiştir. Altıncı ay sonunda SGLT-2 inhibitörü kullanan grupta UPCR'de istatistiksel olarak anlamlı azalma saptanmıştır (−96,41 ± 315,57 mg/g). Kontrol grubunda ise UPCR'de artış izlenmiştir (+69,84 ± 284,53 mg/g; p=0,001). eGFR değişimi açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p=0,662). Korelasyon analizinde UPCR değişimi ile sistolik kan basıncı arasında zayıf ancak istatistiksel olarak anlamlı negatif ilişki saptanmıştır (r=−0,239; p=0,002). SGLT-2 inhibitörü kullanan grupta üre düzeylerinde hafif artış izlenirken diğer parametreler benzer seyretmiştir. Hematüri oranı altı ay sonunda SGLT-2 grubunda azalırken kontrol grubunda artış göstermiştir. Sonuç olarak, SGLT-2 inhibitörü tedavisi RAAS blokajı altında izlenen tip 2 diyabetik nefropatili hastalarda kısa dönemde proteinüriyi anlamlı biçimde azaltmıştır. Bu bulgular, SGLT-2 inhibitörlerinin hemodinamik ve antiinflamatuvar mekanizmalar yoluyla renoprotektif etki sağladığını desteklemektedir. Bulguların doğrulanması için daha uzun süreli, prospektif ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of sodium–glucose cotransporter-2 (SGLT-2) inhibitor therapy on proteinuria, assessed by the urine protein-to-creatinine ratio (UPCR), in patients with type 2 diabetic nephropathy, and to compare this effect with other antidiabetic treatments. This retrospective, single-center study included 160 patients with type 2 diabetic nephropathy who were followed at Dicle University Faculty of Medicine between January 1, 2021 and January 1, 2025. Patients were divided into two groups according to SGLT-2 inhibitor use: those receiving SGLT-2 inhibitors (n=80) and those not receiving SGLT-2 inhibitors (n=80). Inclusion criteria were age between 18 and 65 years, HbA1c >6.6%, estimated glomerular filtration rate (eGFR) >30 mL/min/1.73 m², and follow-up under renin–angiotensin–aldosterone system (RAAS) blockade. Baseline and 6-month clinical and laboratory data were obtained from electronic medical records. Considering the distributional characteristics of the UPCR variable, patients with very high levels of proteinuria were excluded from proteinuria-related analyses; accordingly, UPCR analyses were performed in 78 patients in the SGLT-2 inhibitor group and 77 patients in the control group. At the sixth month of follow-up, a statistically significant reduction in UPCR was observed in patients receiving SGLT-2 inhibitors (−96.41 ± 315.57 mg/g), whereas an increase in UPCR was detected in the control group (+69.84 ± 284.53 mg/g; p=0.001). No statistically significant difference was found between the groups in terms of changes in eGFR (p=0.662). Correlation analysis demonstrated a weak but statistically significant negative association between changes in UPCR and systolic blood pressure (r=−0.239; p=0.002). While a mild increase in serum urea levels was observed in the SGLT-2 inhibitor group, other parameters showed a similar course between the groups. Hematuria rates decreased in the SGLT-2 inhibitor group, whereas an increase was observed in the control group at six months. In conclusion, SGLT-2 inhibitor therapy significantly reduced proteinuria in the short term in patients with type 2 diabetic nephropathy who were followed under RAAS blockade. These findings support the renoprotective effects of SGLT-2 inhibitors mediated through hemodynamic and anti-inflammatory mechanisms. Further long-term, prospective, and multicenter studies are needed to confirm these results.