Primer tümör ve beyin metastazlarında PD-L1 ve VEGF-A ekspresyonunun korelasyonu ve prognostik parametreler ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the correlation between PD-L1 and VEGF-A expression in primary tumors and brain metastases and their association with prognostic parameters
  1. Tez No: 1001176
  2. Yazar: OSMAN FURKAN MÜLKEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Patoloji, Neurosurgery, Pathology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Kanserler, erken evrede, yani henüz lokalize olduklarında tespit edilirse, tedavi genellikle başarılı olur. Ancak tümörler metastaz yapmaya başladığında, ölüm kaçınılmazdır. Tedavi, pek çok metastatik tümörü uzun süreler boyunca kontrol altında tutabilir, ancak beyin metastazları için bu durum farklıdır. PD-1/PD-L1 yolunun inhibe edilmesinin, ileri evre solid tümörlere sahip hastalarda belirgin regresyondan kalıcı remisyona kadar fayda sağlayabileceği gösterilmiştir. Antianjiyojenik (anti-VEGF) tedavinin düşük dozunun, TMÇ'yi immünosüpresiften immünstimülana yeniden programladığı gösterilmiştir. Çalışmamıza 2010-2022 yılları arasında primer tümör ve santral sinir sistemi metastaz tanısını merkezimizde almış 112 hasta dahil edildi. Primer-metastaz PD-L1 karşılaştırmasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulundu. Ancak uygunluk/uyumluluk ölçütüne göre en fazla zayıf uyum saptandı. Primer-metastaz VEGF şiddeti arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu. Fakat uygunluk/uyumluluk ölçütüne göre çok zayıf uyum saptandı. PD-L1 ve VEGF arasındaki tek anlamlı ilişki, metastatik odakta VEGF boyanma oranı ile TPS arasında orta düzey pozitif korelasyonu olarak saptandı. Çalışmamız sonucunda PD L1 immünohistokimyasal belirleyicisinin metastatik odakta farklı ekspresyon gözlenebileceğinden hem primer tümöre hem de metastatik odağa uygulanması gerektiğini ortaya koymaktadır. PD-L1 ve VEGF immünohistokimyasal belirleyicileri arasındaki ilişkinin daha net saptanması açısından daha homojen ve daha geniş hasta serilerini içeren çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Cancer is generally treatable when detected at an early, localized stage. However, once tumors begin to metastasize, mortality becomes inevitable. While treatment can control many metastatic tumors for extended periods, brain metastases represent a distinct clinical challenge. Inhibition of the PD-1/PD-L1 pathway has been shown to provide benefits ranging from significant regression to sustained remission in patients with advanced solid tumors. Furthermore, low-dose anti-angiogenic (anti-VEGF) therapy has been demonstrated to reprogram the tumor microenvironment (TME) from immunosuppressive to immunostimulatory. Our study included 112 patients diagnosed with both primary tumors and their central nervous system metastases in our institution between 2010 and 2022. A statistically significant relationship was observed between PD-L1 expression in primary and metastatic sites; however, according to concordance measures, the agreement level was mostly weak. Similarly, VEGF expression intensity between primary and metastatic tumors showed a statistically significant association, yet the degree of concordance was very weak. The only statistically significant correlation between PD-L1 and VEGF was a moderate positive correlation between VEGF percentage of staining and PD-L1 TPS in metastatic lesions. Our study demonstrates that the PD L1 marker should be applied to both the primary tumor and the metastatic focus, as different expression levels may be observed in the metastatic focus. To better clarify the relationship between PD-L1 and VEGF immunohistochemical markers, further studies with larger and more homogeneous patient cohorts are warranted.