KOAH'lı hastalarda tele rehabilitasyonun sarkopeni parametrelerine etkisi
The effects of telerehabilitation on sarcopenia parameters in patients with COPD
  1. Tez No: 1001177
  2. Yazar: EMRE FURKAN YİĞİTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL YILDIZ ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; sarkopenik KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) tanısı almış bireylerde, 12 haftalık telerehabilitasyon tabanlı egzersiz eğitiminin kas kütlesi, periferik kas kuvveti, fonksiyonel performans, psikososyal durum ve oksidatif stres düzeyleri üzerindeki etkinliğini incelemektir. Bu doğrultuda, uzaktan takipli egzersiz modelinin sarkopeni klinik tablosunu iyileştirip iyileştirmediğinin ve biyokimyasal parametreler üzerindeki potansiyel terapötik etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, sarkopeni riski taşıyan (SARC-F ≥ 4) ve stabil dönemde olan 40 KOAH hastası dahil edildi. Katılımcılara 12 hafta boyunca, haftada 3 gün, uzaktan takipli kuvvetlendirme ve endurans egzersizlerinden oluşan bir program uygulandı. Müdahale öncesi ve sonrası katılımcıların; sarkopeni düzeyleri Sarc-F ile, periferik kas kuvveti Jamar el dinamometresi ile, kas kalınlıkları Ultrasonografi (USG) ile, fonksiyonel kapasiteleri 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT), 6 Dakika Pegboard Ring Testi (6DPRT) ve Kısa Fiziksel Performans Bataryası (SPPB) ile değerlendirildi. Biyokimyasal değişimler ise Oksidatif Stres İndeksi (OSİ) ile analiz edildi. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ile, müdahale öncesi ve sonrası değişimler ise Wilcoxon İşaretli Sıralar testi ile incelendi. Bulgular: Yapılan analizler sonucunda, 12 haftalık telerehabilitasyon eğitimi sonrasında katılımcıların Sarc-F skorlarında ve Oksidatif Stres İndeksi (OSİ) değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma saptandı (p < 0,05). Ultrasonografik ölçümlerde Biceps brachii ve Quadriceps femoris kas kalınlıklarının anlamlı düzeyde arttığı görüldü (p < 0,05). Fonksiyonel performans göstergeleri olan 6DYT, 6DPRT ve SPPB skorlarında başlangıca göre anlamlı iyileşmeler kaydedildi (p < 0,05). Sonuç: Bu çalışma, telerehabilitasyon tabanlı egzersiz eğitiminin sarkopenik KOAH hastalarında kas kütlesini artırmada, fonksiyonel kapasiteyi geliştirmede ve oksidatif stresi azaltmada güvenli ve etkili bir yöntem olduğunu ortaya koymuştur. El kavrama kuvvetinde belirgin bir değişim gözlenmemesine rağmen; hastaların fonksiyonel performansındaki artış ve psikososyal durumlarındaki iyileşme, uzaktan takipli rehabilitasyon modellerinin klinik pratikte sarkopeni yönetimi için güçlü bir alternatif olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effectiveness of a 12-week telerehabilitation-based exercise training program on muscle mass, peripheral muscle strength, functional performance, psychosocial status, and oxidative stress levels in individuals diagnosed with sarcopenic COPD. Accordingly, it was intended to determine whether a remote-monitored exercise model improves the clinical presentation of sarcopenia and to identify its potential therapeutic effects on biochemical parameters. Materials and Methods: The study included 40 stable COPD patients with a risk of sarcopenia (SARC-F ≥ 4). Participants underwent a 12-week, home-based telerehabilitation program consisting of strengthening and endurance exercises three days a week. Sarcopenia levels were assessed via SARC-F, peripheral muscle strength using a Jamar hand dynamometer, and muscle thickness with ultrasonography (USG). Functional capacity was evaluated through the 6-Minute Walk Test (6MWT), 6-Minute Pegboard Ring Test (6MPRT), and Short Physical Performance Battery (SPPB), while biochemical changes were analyzed using the Oxidative Stress Index (OSI). Normality was assessed with the Shapiro-Wilk test, and pre- and post-intervention changes were analyzed using the Wilcoxon Signed-Rank test. Results: Following the 12-week telerehabilitation training, a statistically significant decrease was observed in SARC-F scores and Oxidative Stress Index (OSI) levels (p < 0.05). Ultrasonographic measurements revealed a significant increase in the muscle thickness of the biceps brachii and quadriceps femoris (p < 0.05). Furthermore, significant improvements were recorded in functional performance indicators, including 6MWT, 6MPRT, and SPPB scores compared to baseline (p < 0.05). Conclusion: This study demonstrates that telerehabilitation-based exercise training is a safe and effective method for increasing muscle mass, enhancing functional capacity, and reducing oxidative stress in sarcopenic COPD patients. Although no significant change was observed in handgrip strength, the improvements in functional performance and psychosocial status suggest that remote-monitored rehabilitation models can serve as a potent alternative for sarcopenia management in clinical practice.