An in-depth evaluation of urban soundscape perception: İzmir Konak Square
Kentsel işitsel peyzaj algısının detaylı değerlendirilmesi: İzmir Konak Meydanı
- Tez No: 805657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KALAYCI ÖNAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kentsel tasarımda görsel algı kadar önem kazanan bir diğer kavram da işitsel algı olmaktadır. Kentlerdeki akustik konforun sağlanabilmesi için bu öznel algıların derinlemesine araştırılıp bilinmesi gereklidir. İşitsel peyzaj, son yıllarda kentsel açık alanlarda ses kalitesini yükseltmek için kilit bir yöntem olarak kullanılmıştır. İzmir ili için yapılmış detaylı bir çalışma yoktur. Bu nedenle, İzmir Konak Meydanı kullanıcılarının işitsel peyzaj algılarının araştırılması büyük önem taşımaktadır. Çalışmanın amacı, Konak Meydanı kullanıcılarının işitsel peyzaj ve ses tercihleri algılarını ve demografik faktörlerin etkilerini araştırarak işitsel peyzaj tasarımının kamusal alanlardaki önemini göstermektir. Çalışma kapsamında, alandaki sesler literatür taraması ve yerinde gözlem yapılarak incelenmiş ve buna göre anket ölçekleri hazırlanmıştır. Alanda 385 kişiyle bir anket araştırması yapılmıştır Anket verileri toplandıktan sonra frekans analizleri ve ikili karşılaştırma testleri yapılmıştır. Ayrıca anket ile beraber akıllı cep telefonu uygulaması kullanılarak alanda eşdeğer sürekli ses düzeyi (Leq) ölçümü yapılmıştır. Meydanda ölçülen ses düzeylerinin tamamının sağlıklı bir ortam için belirlenen ses sınır değerlerinin oldukça üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Bu araştırmanın sonuçları meydanda en çok tercih edilen seslerin doğal sesler olduğunu teyit etmektedir. Bunun dışında en rahatsız edici sesler trafikten kaynaklanan seslerdir.
Özet (Çeviri)
In urban design, another concept that gains importance as visual perception is auditory perception. To provide acoustic comfort in cities, these subjective perceptions should be investigated and known in depth. Soundscape has been used as a key method to improve sound quality in urban open spaces in recent years. There is no detailed study for the province of Izmir. Therefore, it is of great importance to investigate the soundscape perceptions of Izmir Konak Square users. The aim of the study is to show the importance of soundscape design in public spaces by investigating the perceptions of the soundscape and sound preferences of Konak Square users and the effects of demographic factors. Within the scope of the study, the sounds in the field were examined by literature review and on-site observation, and survey scales were prepared accordingly. A survey was conducted with 385 people in the field. After the survey data were collected, frequency analyses and pairwise comparison tests were conducted. In addition, the equivalent continuous sound level (Leq) measurement was made in the field by using the smart mobile phone application together with the questionnaire. It has been determined that all of the sound levels measured in the square are considerably higher than the sound limit values determined for a healthy environment. The results of this research confirm that the most preferred sounds in the square are natural sounds. Otherwise, the most disturbing sounds are the sounds originating from the traffic.