Cumhuriyet sonrası Eskişehir'de Kur'an-ı Kerîm ve kıraat öğretimi
Teaching the Holy Qur'an and qiraat in Eskişehir after the Republic
  1. Tez No: 871402
  2. Yazar: ELİF NUR ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur’ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat İlmi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kur'ân-ı Kerîm ve kıraat öğretimi asırlar boyu kesintisiz bir şekilde sürmüştür. Bu öğretimin Eskişehir'deki serencamına yönelik yapılmış akademik çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamız bu anlamda bir ilktir. Çalışmamızın amacı Eskişehir'de Kur'ân'a gönül veren kişilerin tanınması, unutulmaması ve hangi koşullarda eğitimin devam ettiğinin anlatılmasıdır. Buna dair yaptığımız araştırma, başlangıcı 1923 olmak üzere sınırlandırılmıştır. Bununla birlikte 1923 öncesi tarihî serüven de ana hatlarıyla ele alınmıştır. Eskişehir'deki kıraat öğretimi oldukça ilgi çekicidir. Çünkü İstanbul, Ankara ve Konya gibi merkezlerde köklü bir kıraat öğretim geçmişi olmasına rağmen 1970'li yıllardan itibaren Eskişehir de kıraat merkezlerinden biri haline gelmiştir. Mısır tariki üzere kıraat öğretimi Mehmet Sarıcaoğlu ile başlamıştır. Günümüzde ise Yaşar Tekeli ile devam etmektedir. İstanbul tariki üzere kıraat öğretimi ise yakın bir zamanda Hüseyin Çavuşoğlu ile başlamıştır. Çalışmada vardığımız sonuç, tamamlayıcı ve betimleyici bir araştırma neticesinde ortaya çıkmıştır. Buna göre, geçmiş yıllarda imkanların sınırlı olmasına rağmen çok daha başarılı bir Kur'ân eğitim-öğretimi yapıldığı söylenebilir. Günümüzde ise olanaklar artmıştır. Bununla birlikte sürdürülen öğretimin iyileştirilmeye ihtiyacı vardır.
Özet (Çeviri)
The teaching of the Holy Qur'an and recitation has continued uninterruptedly for centuries. There is no academic study on the prevalence of this teaching in Eskişehir. Our study is a first in this sense. The aim of our study is to recognize the people who devoted themselves to the Quran in Eskişehir, to ensure that they are not forgotten, and to explain under what conditions education continues. Our research on this is limited to 1923. In addition, the historical adventure before 1923 was also discussed in outline. Qiraat teaching in Eskişehir is quite interesting. Because, although there is a deep-rooted history of qiraat teaching in centers such as Istanbul, Ankara and Konya, Eskişehir has become one of the qiraat centers since the 1970s. Qiraat teaching according to the Egyptian tradition started with Mehmet Sarıcaoğlu. Today, it continues with Yaşar Tekeli. As in Istanbul, qiraat teaching started recently with Hüseyin Çavuşoğlu. The conclusion we reached in the study emerged as a result of a complementary and descriptive research. Accordingly, it can be said that a much more successful Qur'an education was provided in the past years, although the opportunities were limited. Nowadays, the opportunities have increased. However, ongoing teaching needs improvement.