Ekspander ve kompresör takviyeli iki kademeli soğutma çevriminin enerji ve ekserji analizi
Energy and exergy analysis of a two-stage cooling cycle with expander and compressor reinforcement
  1. Tez No: 1001231
  2. Yazar: ASİL DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KAŞKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Enerji, Mechanical Engineering, Energy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada düşük sıcaklık soğutma uygulamaları (derin dondurucu gibi) için kullanılan kademeli soğutma çevrimine, ekspander ve kompresörden oluşan basınç yükseltici ile aşırı soğutmayı artıran bir ısı değiştiricinin dahil edilmesi ile daha etkin bir sistem olup olmayacağı araştırılmıştır. Araştırmalar termodinamiğin 1. ve 2. yasası çerçevesinde yapılmıştır. İlk olarak iki kademeli temel çevrimin 1. ve 2. yasa analizleri yapıldı. Daha sonra temel çevrime aşırı soğutma ısı değiştiricisi ile basınç yükseltici eklenmesi ile oluşan yeni çevrimin 1. ve 2. yasa analizleri yapıldı. 1. yasa açısından etkinlik katsayısındaki iyileştirmeler gösterge olurken, ekserji analiz açısından yok olan ekserjideki azalmalar ve 2. yasa verimindeki artış gösterge olmuştur. Analizlerde soğutucu akışkan olarak R290, R32, R407C ve R410A kullanılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, sistemde en yüksek soğutma performans katsayısına ulaşan ve aynı zamanda en düşük toplam ekserji yıkımını sağlayan soğutucu akışkanın R290 olduğu belirlenmiştir. Çevrim elemanları incelendiğinde, en yüksek ekserji yıkımının yoğuşturucuda meydana geldiği tespit edilmiştir. Yoğuşturucu ve buharlaştırıcı sıcaklıklarının azalmasıyla birlikte, sistemin ikinci yasa veriminde artış gözlenmiştir. Belirlenen referans sıcaklık ve basınç koşullarında, 45 °C yoğuşturucu sıcaklığı ve −35 °C buharlaştırıcı sıcaklığında, yeni çevrimin temel iki kademeli soğutma çevrimine kıyasla soğutma performans katsayısında %13,75 oranında bir iyileşme sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated whether a more efficient system could be achieved by integrating a pressure-boosting unit consisting of an expander and a compressor, along with a heat exchanger that enhances subcooling, into a cascaded refrigeration cycle used for low-temperature refrigeration applications such as deep freezers. The analyses were conducted within the framework of the first and second laws of thermodynamics. First, the first- and second-law analyses of the conventional two-stage refrigeration cycle were performed. Subsequently, the first- and second-law analyses of the newly proposed cycle, obtained by adding a subcooling heat exchanger and a pressure booster to the base cycle, were carried out. Improvements in the coefficient of performance were considered as indicators from the first-law perspective, while reductions in exergy destruction and increases in second-law efficiency were used as indicators from the exergy analysis viewpoint. R290, R32, R407C, and R410A were employed as refrigerants in the analyses. The results showed that R290 achieved the highest coefficient of performance while simultaneously yielding the lowest total exergy destruction among the refrigerants considered. An examination of the system components revealed that the highest exergy destruction occurred in the condenser. Moreover, an increase in the second-law efficiency of the system was observed as the condenser and evaporator temperatures decreased. Under the specified reference temperature and pressure conditions, at a condenser temperature of 45 °C and an evaporator temperature of −35 °C, the proposed cycle provided a 13.75% improvement in the coefficient of performance compared to the conventional two-stage refrigeration cycle.