20 yaş ve üzeri yetişkinlerin; çocukluk çağı travmaları ile psikolojik dayanıklılık ilişkisinde algılanan sosyal desteğin aracılık rolü
The mediating role of perceived social support in the relationship between childhood traumas and psychological resilience in adults aged 20 years and older
- Tez No: 938274
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ÇAĞLAR ERCEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı literatürde çok fazla araştırılmayan, 20 yaş ve üzerin yetişkinlerin çocukluk döneminde yaşanan travmalar ile kişinin psikolojik dayanıklılık ilişkisinde çevrelerinden algıladıkları sosyal desteğin aracılık rolünü incelemektir. Çalışmanın örneklemini Türkiye de yaşayan 20 ve 20 yaşından büyük yetişkinler oluşturmaktadır. Katılımcı sayısı 535 katılımcıdan (321 kadın katılımcı, 214 erkek katılımcı) oluşmaktadır. Katılımcıların demografik bilgilerinin belirlendiği kişisel bilgiler formu uygulanmıştır. Katılımcılara 'Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği (CTQ)', psikolojik sağlamlık seviyelerini değerlendirmek için 'Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ)' çevrelerinden algıladıkları sosyal destek seviyelerini ölçmek için ise 'Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (MSPSS)' uygulanmıştır. Araştırma sonucunda ulaşılan veriler bulgular SPSS 25.0 programı ile banaliz edilmiştir. Araştırmada bulunan bağımsız değişken ve bağımlı değişkenin arasındaki ilişki için pearson korelasyon analizi, aracılık modelinin incelenmesi için SPSS Process ile Hayes aracılık modeli ile yapılmıştır. Araştırmada bulunan ikili gruplar arasındaki farkın incelenmesinde bağımsız örneklem t-testi ve ikiden daha fazla gruplar içinse tek yönlü Anova testi yapılmıştır. Araştırma neticesinde yetişkinlerde çocukluk çağında yaşanan travmalar ile psikolojik sağlamlık ilişkisinde, kişinin algıladığı sosyal desteğin aracı rolünün olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of social support perceived by adults aged 20 and over in the relationship between childhood traumas and psychological resilience, which has not been investigated much in the literature. The sample of the study consisted of adults aged 20 and older living in Turkey. The number of participants consisted of 535 participants (321 female participants and 214 male participants). A personal information form was applied to determine the demographic information of the participants. The participants were administered the 'Childhood Mental Trauma Questionnaire (CTQ)', the 'Psychological Resilience Scale for Adults ' to assess their level of psychological resilience, and the 'Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS)' to measure the level of social support they perceived from their environment. The findings of the data obtained as a result of the research were analyzed with SPSS 25.0 program. Pearson correlation analysis was used for the relationship between the independent variable and the dependent variable in the research, and Hayes mediation model was used with SPSS Process to examine the mediation model. Independent sample t-test was used to examine the difference between the paired groups in the study and one-way Anova test was used for more than two groups. As a result of the research, it was found that social support perceived by the person has a mediating role in the relationship between childhood traumas and psychological resilience in adults.