Deprem yaşamış bireylerin deprem sonrası travma düzeyi ile yaşam doyumu arasındaki ilişkide ölüm kaygısının aracı rolü
The mediating role of death anxiety in the relationship between post-earthquake trauma level and life satisfaction of individuals who have experienced an earthquake
- Tez No: 1001249
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA FERDA KANSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada deprem yaşamış bireylerin deprem sonrası travma düzeyi ile yaşam doyumu arasındaki ilişkide ölüm kaygısının aracı rolü incelenmiştir. Araştırmaya katılımın tamamen gönüllülük ilkesine dayalı olduğu bu araştırmanın modeli ilişkisel tarama modelidir. Kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenen araştırma örneklemini 6 Şubat depremlerinin yaşandığı 11 ilinde ikamet eden yaş ortalaması 31 olan 253 kadın ve 172 erkek katılımcı oluşturmuştur. Araştırmaya katılmayı kabul eden katılımcılara ilk olarak Bilgilendirilmiş Onam Formu sunulmuş ve sonrasında sırasıyla“Demografik Bilgi Formu”,“Ölüm Kaygısı Ölçeği”,“Deprem Sonrası Travma Düzeyini Belirleme Ölçeği”ve“Yetişkin Yaşam Doyumu Ölçeği”sunulmuştur. Araştırma kapsamında yapılan tüm analizlerde analizinde SPSS 26.00 ve SPSS Macro programı kullanılmıştır. Yapılan karşılaştırma analizleri sonucunda katılımcıların demogafik değişkenleri ve depremde yaşadıkları deneyimlere göre travma, yaşam doyumu ve ölüm kaygısı puanları anlamlı farklılık göstermektedir. Deprem sonrası travma, ölüm kaygısı ve yaşam doyumu arasındaki ilişkileri belirlemek için de korelasyon analizi uygulanmış ve ölüm kaygısı ile deprem sonrası travma belirtileri arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler saptanırken, yaşam doyumu ve deprem sonrası travma belirtileri arasında negatif yönlü ve anlamlı ilişkiler bulgulanmıştır. Deprem sonrası travma düzeyi ile yaşam doyumu arasındaki ilişkide ölüm kaygısının aracı rolü anlamlı bulunmuştur. Araştırma sonucunda ulaşılan sonuçlar alan yazındaki araştırmalar ile karşılaştırılarak tartışma bölümünde detaylı olarak tartışılmış ve gelecek araştırmacılara yönelik öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the mediating role of death anxiety in the relationship between post-earthquake trauma level and life satisfaction in individuals who experienced an earthquake. Participation in this study was entirely voluntary, and the study model is a correlational screening model. The study sample, determined using a convenience sampling method, consisted of 253 female and 172 male participants with an average age of 31, residing in the 11 provinces affected by the February 6 earthquakes. Participants who agreed to participate in the study were first presented with an Informed Consent Form, followed by the Demographic Information Form, the Death Anxiety Scale, the Post-Earthquake Trauma Level Determination Scale, and the Adult Life Satisfaction Scale. All analyses conducted within the scope of the study were conducted using SPSS 26.00 and SPSS Macro. Comparative analyses revealed significant differences in trauma, life satisfaction, and death anxiety scores based on participants' demographic variables and earthquake experiences. Correlation analysis was also conducted to determine the relationships between post-earthquake trauma, death anxiety, and life satisfaction. Positive and significant relationships were found between death anxiety and post-earthquake trauma symptoms, while negative and significant relationships were found between life satisfaction and post-earthquake trauma symptoms. Death anxiety played a significant mediating role in the relationship between post-earthquake trauma level and life satisfaction. The results of the study are compared with those in the literature, discussed in detail, and recommendations for future research are provided in the discussion section.