Teknoloji transferinin ekonomik büyümeye etkisi: D-8 ülkeleri örneği
The impact of technology transfer on economic growth: D-8 countries example
- Tez No: 1001272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NECATİ ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Uluslararası düzende ülkelerin ekonomik anlamda büyümeyi ve kalkınmayı yalnızca fiziki ve beşeri kaynaklarla değil; yeni teknolojileri üretebilme, üretilen bu yeni teknolojileri ihraç edebilme ve ithal edilen yeni teknolojileri ülke düzlemine adapte edip etkin bir şekilde kullanma performansına sahip olması ile de ölçülmektedir. Gelişmekte olan ülkelerin ihtiyacı gereği gelişmiş ülkelerden yaptıkları teknoloji transferi sayesinde teknolojik bilgi ve teknoloji yayılmaktadır. Teknolojiyi üretmede ve uygulamada noksan olan gelişmekte olan ülkeler için teknolojiyi edinmenin en kestirme yolu teknolojiyi transfer etmeleridir. Teknolojinin tesisleştirilmesi noktasında belirli aşamalarda geri kalmış olan ülkeler gelişmiş ülkelerin ürettikleri ve uygulamaya aldıkları teknolojiyi kendi bünyesine aktararak, edindikleri teknolojileri üretim süreçlerine entegre etmeleri teknoloji transferi sayesinde gerçekleşmektedir. Entegrasyonu sağlanan bu transferler sayesinde gelişmekte olan ülkeler, gelişmiş ülkelerden elde ettikleri teknoloji bilgi ve teknolojiyle üretimlerindeki teknolojik eksikliği gidererek ekonomik gelişmelerine katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada 1990-2022 döneminde teknoloji transferinin ekonomik büyümeye etkisi: D-8 ülkeleri kapsamında Momentler Kantil Regresyon Metodu teknikleriyle incelenmiştir. Modelde bağımlı değişken olarak kişi başına düşen GSYİH verisi kullanılırken, bağımsız değişken ve teknoloji transferi göstergesi olarak da yerleşikler tarafından yapılan patent başvuruları kullanılmıştır. Analizde ayrıca gayrisafi sabit sermaye oluşumu, kamu harcamaları ve savunma harcamaları da bağımsız değişken olarak model kapsamına dahil edilmiştir. Çalışmada değişkenler arasındaki ilişkilerin araştırılması amacıyla Momentler Kantil Regresyon Yöntemi (MMQR) uygulanmıştır. v Değişkenler arasındaki uzun dönemli ilişkilerin araştırılması ise Pedroni Panel Eşbütünleşme Testi ile sağlanmıştır. Çalışmada sağlamlık sınamalarının gerçekleştirilmesi amacıyla Driscoll-Kraay tahmincisi ve KRLS yöntemi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde D-8 ülkelerinde teknoloji transferinin ekonomik büyümeyi arttırdığı ve aralarında pozitif ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the ınternational order, countries economic growth and development are measured not only by pyhsical and human resources but also by their ability the produce new Technologies, export these newly produced Technologies and adapt imported new Technologies to the national context and use them effectively. Technological knowledge and technology are disseminated through technology transfers from developed countries, as neccessitated by needs of developing countries. For developing countries that are deficient in producing and applying technology, the stortes way to acquire technology is to transfer it. Countries that are backward at certain stages in the institutionalization of technology achieve the integration of the Technologies produced and implemented by developed countries into their own structures and production process through technology transfer. Thanks to these intgegrated transfers, developing countries address the technological deficiencies in their production by acquiring technological knowledge and technology from developed countries, thereby contributing to their economic development. In this study, the impact of technology transfer on economic growth during the 1990- 2022 period was examined using Moment Quantile Regression Method techniques within the scope of D-8 countries. In the model, GDP per capita data was used as the dependent variable, while patent applications made by residents were used as the independent variable and technology transfer indicator. Additionally, gross fixed capital formation, public expenditures and defense expenditures were ıncluded in the model as independent varaibles. To investigate the relationships between the variables, the Moment Quantil vii Regression Method (MMQR) was applied. The investigation of long-term relationships between the variables was provided by the Pedroni Panel Contegration Test. DricollKraay estimator and KRLS method were applied for robustness ckecks in the study. As a result of the findings obtained, it was determined that technology trasnfer increase economic growth in D-8 countries and there is a positive relationship between them.