Sosyal hizmet perspektifinden işletmelerde gönüllü yönetimi: Bir model önerisi
Volunteer management in businesses from social work perspective: A model proposal
- Tez No: 1001285
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ARTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Sosyal Hizmet, Business Administration, Social Work
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, gönüllü yönetiminin örgütsel sürdürülebilirlik üzerindeki etkisini, iş tatmini ve gönüllü tatmininin aracı rolleri üzerinden inceleyen bir karma yöntem araştırmasıdır. Nicel veriler,“gönüllü yönetim yaklaşımları”,“örgütsel sürdürülebilirlik”,“iş tatmini”ve“gönüllü tatmini”ölçekleri aracılığıyla elde edilmiş ve farklı sektörlerde çalışan 403 özel sektör çalışanı araştırmaya dahil edilmiştir. Nitel veriler ise, araştırmacı tarafından hazırlanan görüşme formu aracılığıyla, farklı sektörlerde çalışma yürüten 21 özel sektör çalışanı ile yapılan görüşmelere dayanmaktadır. Nicel veriler SPSS 25 ve AMOS 23 programları ile nitel veriler ise NVivo 12 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Elde edilen nicel veriler, yapısal eşitlik modeli üzerinden test edilmiş ve nitel veriler aracılığıyla da desteklenmiştir. Yapısal eşitlik modeli sonuçları, gönüllü yönetiminin örgütsel sürdürülebilirlik üzerinde pozitif ve anlamlı bir etki gösterdiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, iş tatmini ve gönüllü tatmini aracılığıyla gönüllü yönetimi ve örgütsel sürdürülebilirlik ilişkisinin güçlendiği ve etki kapasitesinin arttığı çalışma sonuçları arasında yer almaktadır. Yapısal eşitlik modelinin uyum göstermesinin ardından model içerisindeki ilişkilere yönelik katılımcı görüşlerine başvurulmuştur. Katılımcılar, gönüllü yönetiminin işletmelere katkılarına yönelik görüş bildirerek, iş tatmini ve gönüllü tatmininin etkisini kişisel deneyimlerinden yola çıkarak aktarmıştır. Nicel ve nitel bulgular birlikte değerlendirildiğinde, etkili gönüllü yönetiminin hem çalışanlar hem de işletmeler açısından önemli katkılar sağladığı sonuçlar arasında yer almaktadır. Bu doğrultuda çalışmada, işletmelerin gönüllüleri ve gönüllü faaliyetleri planlı biçimde organize etmesinin ve etkili gönüllü yönetim stratejileri geliştirmesinin, çalışanlara ve işletmeye sağladığı katkılar bütüncül olarak ele alınmaktadır. İşletmelerin, sürdürülebilir amaçlarına yönelik etkili gönüllü yönetim modellerine ve bu alanda yetkin gönüllü yöneticilerine ihtiyaç duyduklarına yönelik bir bakış açısına işaret edilmektedir. Her işletmenin kendine özgü yapısı, kültürü ve çalışma alanı, gönüllü yönetimi açısından farklılık gösterebilmektedir. Ancak elde edilen bulgular, sosyal hizmet mesleğinin deneyim alanı ve literatür göz önüne alınarak çalışmada, işletmelerin gönüllü yönetim stratejileri geliştirirken onlara destek olabilecek uyarlanabilir bir model önerisi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is a mixed-methods research that examines the effect of volunteer management on organizational sustainability through the mediating roles of job satisfaction and volunteer satisfaction. Quantitative data were obtained through the“volunteer management approaches,”“organizational sustainability,”“job satisfaction,”and“volunteer satisfaction”scales, and the study included 403 private sector employees working in different sectors. Qualitative data were collected through interviews conducted with 21 private sector employees from various sectors using an interview form developed by the researcher. Quantitative data were analyzed using SPSS 25 and AMOS 23, while qualitative data were analyzed through NVivo 12. The quantitative findings were tested using structural equation modeling and were further supported by qualitative findings. The results of the structural equation model revealed that volunteer management has a positive and significant effect on organizational sustainability. In addition, the findings demonstrated that the relationship between volunteer management and organizational sustainability is strengthened, and its impact increases through the mediating effects of job satisfaction and volunteer satisfaction. Following the confirmation of the structural equation model fit, participants' views regarding the relationships within the model were obtained. Participants expressed their opinions on the contributions of volunteer management to organizations and explained the effects of job satisfaction and volunteer satisfaction based on their personal experiences. When the quantitative and qualitative findings are evaluated together, it is concluded that effective volunteer management provides significant benefits both for employees and organizations. Accordingly, the study discusses in a holistic manner the contributions of organizations' systematic organization of volunteers and volunteer activities, as well as the development of effective volunteer management strategies, to both employees and organizational structures. The findings also indicate that organizations need effective volunteer management models and competent volunteer managers to achieve their sustainability goals. Although each organization's unique structure, culture, and field of activity may create differences in terms of volunteer management, drawing on the practice experience and literature of the social work profession, this study proposes an adaptable model that may support organizations in developing their volunteer management strategies.