Si tabanlı heteroeklemlerde Bi:CdO katkılamasının optoelektronik özelliklere etkisi
Effect of Bi:CdO doping on the optoelectronic properties of si-based heterojunctions
  1. Tez No: 1001312
  2. Yazar: ZEYNEP TAHİROĞLU KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
Özet
Bizmut (Bi) katkılı kadmiyum oksit (CdO) ince filmler, farklı Bi katkı konsantrasyonlarında (%0, %0,5, %1 ve %2) dönel kaplama yöntemi kullanılarak soda kireç camı (SLG) ve kristal p-tipi Si (100) altlıklar üzerine başarıyla kaplanmıştır. CdO tabanlı ince filmlerin morfolojik ve optik özellikleri, atomik kuvvet mikroskobu (AFM) ve UV–görünür spektroskopisi (UV–Vis) teknikleri ile karakterize edilmiştir. AFM analizleri, filmlerin nanoparçacıklı bir yapıya sahip olduğunu açıkça göstermekte olup, tane boyutlarının Bi katkı oranına bağlı olarak değiştiği belirlenmiştir. X-ışını kırınımı (XRD) sonuçları, tüm numunelerin çok kristalli yapı sergilediğini ve kübik kristal fazda kristalleştiğini ortaya koymuştur. Ayrıca baskın kristal yönelimlerinin (111), (200) ve (220) düzlemleri boyunca geliştiği tespit edilmiştir. Optoelektronik özellikler, cam altlık üzerine kaplanan ince filmlerin optik karakterizasyonu yoluyla incelenmiştir. Optik karakterizasyon sonuçları, bant aralığının (Eg) düşük oranlarda Bi katkılamasıyla arttığını, ancak Bi katkı oranı yükseldikçe azaldığını göstermektedir. Al/Bi:CdO/p-Si heteroeklemlerinin elektriksel özellikleri, Bi oranı %0, %0,5, %1 ve %2 olan CdO ince filmleri için karanlıkta ve farklı aydınlatma şiddetleri altında yapılan akım-gerilim (I–V) ölçümleri ile elde edilmiştir. Sonuçlar, hem katkısız hem de Bi katkılı CdO/p-Si diyotlarının iyi bir fotodiyot davranışı sergilediğini göstermektedir. Ayrıca, fotodedektör 2.47×109 Jones mertebesinde bir duyarlılığa (detectivity) ve 10⁻3 A/W mertebesinde bir fotoakım duyarlılığına (photoresponsivity) sahiptir.
Özet (Çeviri)
Bismuth (Bi)-doped cadmium oxide (CdO) thin films were successfully deposited on soda lime glass (SLG) and crystalline p-type Si (100) substrates by the spin coating technique with different Bi doping concentrations (0.5%, 1.0%, and 2.0%). The morphological and optical properties of CdO-based thin films were characterized by atomic force microscopy (AFM) and UV–visible spectroscopy (UV–Vis) techniques. AFM analyses clearly revealed that the films exhibit a nanoparticle-like surface morphology, and the grain size varies depending on the Bi doping ratio. X-ray diffraction (XRD) results indicated that all samples exhibit a polycrystalline structure with a cubic crystal phase. Furthermore, the dominant crystal orientations were identified along the (111), (200), and (220) planes. The optoelectronic properties of the thin films coated on glass substrates were investigated through optical characterization. The optical analysis showed that the band gap (Eg) increased with low levels of Bi doping, whereas it decreased with higher Bi concentrations. The electrical properties of Al/Bi:CdO/p-Si heterojunctions were obtained from current–voltage (I–V) measurements conducted in the dark and under various illumination intensities for CdO thin films containing 0.0, 0.5, 1.0, and 2.0 at.% Bi. The results demonstrated that both undoped and Bi-doped CdO/p-Si diodes exhibit good photodiode behavior. Moreover, the photodetector exhibits a detectivity of 2.47×109 Jones and a photoresponsivity on the order of 10⁻3 A/W.