Plantar fasiitte tabanlık uygulamalarının kas aktivasyonu ve pedobarografik parametrelere etkisi
The effects of insole applications on muscle activation and pedobarographic parameters in plantar fasciitis
- Tez No: 1020040
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ATILGAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı, Plantar Fasiitte (PF) kişiye özel Etilen Vinil Asetat (EVA) ve Termoplastik Poliüretan (TPU) tabanlıkların ağrı, fonksiyon, plantar yük dağılımı, gastrocnemius kas aktivasyon düzeyi ve kullanıcı memnuniyeti üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Çalışmaya PF tanısı almış 41 birey dâhil edildi. Katılımcılar EVA tabanlık grubu (n=21) ve TPU tabanlık grubu (n=20) olmak üzere randomize edildi. Tüm katılımcılar başlangıçta Vizüel Analog Skala (VAS), Plantar Fasiit Ağrı ve Engellilik Skalası (PFAS), Ayak Fonksiyon İndeksi (AFİ), basınç ağrı eşiği, pedobarografik analiz ve yüzeyel elektromiyografi (yEMG) ile değerlendirildi. 12 hafta sonunda VAS, AFİ, basınç ağrı eşiği, pedobarografik analiz, yEMG ölçümleri ve kullanıcı memnuniyeti değerlendirmeleri tekrarlandı. Her iki tabanlık grubunda da ağrı, basınç ağrı eşiği ve fonksiyonel parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler gözlemlendi (p<0,05). Plantar yük dağılımı açısından materyaller arasında tutarlı bir üstünlük saptanmadı (p>0,05). Gastrocnemius medialis ve lateralis kas aktivasyon düzeylerinde EVA ve TPU tabanlıklar arasında belirgin materyal üstünlüğü bulunmadı (p>0,05). Kullanıcı memnuniyet dağılımları açısından gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). EVA ve TPU tabanlıklar ağrı kontrolü, fonksiyonel iyileşme ve kullanıcı memnuniyeti açısından etkili konservatif yaklaşımlar olarak değerlendirilebilir. Bununla birlikte EVA tabanlıklar, özellikle ağrı azalması, fonksiyonel kısıtlılıkların azaltılması ve yürüme performansı açısından TPU tabanlıklara göre daha avantajlı bir seçenek olarak öne çıkmaktadır. Klinik üstünlüğünün daha net ortaya konabilmesi için farklı materyal sertlikleri ve tasarım parametreleriyle yapılacak ileri çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır. Bu araştırma İstanbul Medipol Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonunca 2025/118 proje numarasıyla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of custom-made ethylene-vinyl acetate (EVA) and thermoplastic polyurethane (TPU) insoles on pain, function, plantar load distribution, gastrocnemius muscle activation, and user satisfaction in individuals with plantar fasciitis (PF). A total of 41 individuals diagnosed with PF were included in the study. Participants were randomized into two groups: the EVA insole group (n = 21) and the TPU insole group (n = 20). All participants were evaluated at baseline using the Visual Analog Scale (VAS), the Plantar Fasciitis Pain and Disability Scale (PFAS), the Foot Function Index (FFI), pressure pain threshold testing, pedobarographic analysis, and surface electromyography (sEMG). Statistically significant improvements were observed in pain, pressure pain threshold, and functional parameters in both insole groups (p < 0.05). No consistent superiority was found between the materials in terms of plantar load distribution (p > 0.05). No clear material superiority was observed between EVA and TPU insoles in the activation levels of the gastrocnemius medialis and lateralis muscles (p > 0.05). Both EVA and TPU insoles can be considered effective conservative approaches for pain control, functional improvement, and user satisfaction in individuals with PF. However, EVA insoles appear to be a more advantageous option than TPU insoles, particularly in terms of pain reduction, reduction of functional limitations, and improvement in walking performance. Further studies using different material hardness levels and design parameters are needed to clarify the clinical advantages of these materials more precisely. This study was supported by the Scientific Research Projects Commission of Istanbul Medipol University under Project No. 2025/118.