PYTHON ile programlama tabanlı sayılar öğretiminin ortaokul öğrencilerinin kavramsal anlayışına ve bilgi işlemsel düşünme becerilerine etkisi
The effect of PYTHON-based programming instruction in number teaching on middle school students' conceptual understanding and computational thinking skills
- Tez No: 1001407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE KOZAKLI ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ortaokul 6. sınıf matematik dersinde Python temelli programlama etkinliklerinin öğrencilerin kavramsal anlama düzeyleri (kümeler ve tam sayılar) ile bilgi işlemsel düşünme (BİD) becerilerine etkisini incelemeyi ve uygulama sürecinde sınıf içi etkileşim/katılımın ICAP (pasif–aktif–yapıcı–etkileşimli) çerçevesi üzerinden nasıl yapılandığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, gömülü karma yöntem deseni ile yürütülmüştür. Çalışma grubu, Bursa ilinin Yıldırım ilçesinde bir devlet okulunda öğrenim gören toplam 46 erkek öğrenciden oluşmaktadır. Uygulama sürecinde mevcut iki sınıftan biri deney grubu olarak belirlenmiş ve ilgili konular Python destekli etkinlikler aracılığıyla işlenmiş; diğer sınıf ise kontrol grubu olarak belirlenerek öğretim kâğıt-kalem temelli biçimde yürütülmüştür. Veri toplama sürecinde nicel boyutta kavramsal anlama testleri ile BİD testi ön test, son test ve kalıcılık testi olarak uygulanmış; nitel boyutta ise Python uygulamaları sırasında alınan ekran-ses kayıtları ve sınıf içi gözlem notları üzerinden öğrencilerin problem çözme süreçleri, söylemsel etkileşimleri ve katılım düzeyleri ICAP kategorileri doğrultusunda analiz edilmiştir. Bulgular, Python destekli öğretimin öğrencilerin BİD becerilerinde ve kavramsal içeriklerde kontrol grubuna kıyasla daha yüksek gelişim sağladığını göstermektedir. Nitel bulgular, kod–çıktı–yorum döngüsü üzerinden gerekçelendirme, hata fark etme ve akranlarla ortak anlam inşa etme davranışlarının güçlendiğini ve katılımın pasif/aktif düzeylerden yapıcı ve etkileşimli düzeylere ilerlediğini ortaya koymaktadır. Araştırma, Python entegrasyonunun ortaokul matematik öğretiminde ICAP çerçevesinde etkileşimli öğrenme süreçlerini destekleyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of Python-based programming activities on sixth-grade middle school students' levels of conceptual understanding (sets and integers) and computational thinking (CT) skills, as well as to reveal how classroom interaction and participation are structured during the implementation process within the ICAP framework (passive–active–constructive–interactive). The research was conducted using an embedded mixed-methods design. The study group consisted of a total of 46 male students attending a public middle school in the Yıldırım district of Bursa, Türkiye. During the implementation process, one of the two existing classes was assigned as the experimental group, in which the relevant topics were taught through Python-supported activities, while the other class served as the control group and received instruction through paper-and-pencil–based methods. In the quantitative phase, conceptual understanding tests and a computational thinking test were administered as pre-tests, post-tests, and a retention test. In the qualitative phase, students' problem-solving processes, discursive interactions, and participation levels were analyzed in accordance with the ICAP categories based on screen–audio recordings obtained during Python activities and classroom observation notes. The findings indicate that Python-supported instruction resulted in higher gains in students' computational thinking skills and conceptual understanding compared to the control group. Qualitative findings further reveal that behaviors such as justification through the code–output–interpretation cycle, error detection and correction, and collaborative meaning-making with peers were strengthened, accompanied by a shift in participation from passive/active levels toward constructive and interactive levels. Overall, the study demonstrates that Python integration can support interactive learning processes in middle school mathematics instruction within the ICAP framework.