An approach based on golden eagle optimization algorithm for maximum power point tracking of pv panel under partial shading conditions
Kısmi gölgeleme koşulları altında pv panelin maksimum güç noktası takibi için altın kartal optimizasyon algoritmasına dayalı bir yaklaşım
  1. Tez No: 1001431
  2. Yazar: WALEED MOHAMMED M. ABURAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ SERKAN TEZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kısmi gölgeleme koşulları altında fotovoltaik (PV) sistemlerin verimliliğini artırmak için özel olarak tasarlanmış Golden Eagle Optimization (GEO) yöntemini kullanan yenilikçi bir Maksimum Güç Noktası Takibi (MPPT) tekniğini tanıtmaktadır. Gölgeleme nedeniyle güç-gerilim eğrilerinde yerel zirvelerle mücadele eden geleneksel MPPT yaklaşımlarının aksine, GEO yöntemi, avlanma davranışından esinlenen algoritmayı kullanarak küresel maksimum güç noktasını (GMPP) doğru bir şekilde belirler. GEO MPPT tekniğinin etkinliği, her biri farklı kısmi gölgeleme modellerini temsil eden üç farklı senaryo üzerinde yapılan kapsamlı simülasyonlarla kanıtlanmıştır. Tüm senaryolarda, GEO yöntemi geleneksel MPPT tekniklerinden daha iyi performans göstererek zorlu koşullarda uyarlanabilirliğini ve üstün performansını ortaya koymuştur. GEO MPPT'nin başarılı bir şekilde uygulanması, kısmi gölgelemenin karmaşıklığıyla karşı karşıya kalındığında bile PV panel enerjiçıkarma verimliliğinde önemli iyileştirmeler sağlar. Bu araştırma, güneş PV sistemlerinin gelişmesine önemli ölçüde katkıda bulunarak, gerçek dünya ortamlarında güvenilirliklerini ve performanslarını artırmaktadır. Kısmi gölgelemenin etkisini azaltarak, bu çalışma güneş enerjisinin uygulanabilir ve sürdürülebilir bir güç çözümü olarak daha yaygın bir şekilde benimsenmesini teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study introduces an innovative Maximum Power Point Tracking (MPPT) technique utilizing the Golden Eagle Optimization (GEO) method, specifically designed to enhance the efficiency of photovoltaic (PV) systems under partial shading conditions. Unlike conventional MPPT methods that struggle with local peaks in power-voltage curves caused by shading, the GEO method utilizes the hunting behavior-based strategy to accurately locate the global maximum power point (GMPP). The effectiveness of the GEO MPPT algorithm is demonstrated by extensive simulations on three diverse case studies, representing three different shading patterns. In all scenarios, the GEO method outperforms conventional MPPT methods, showcasing its adaptability and superior performance in challenging conditions. The successful implementation of GEO MPPT leads to substantial improvements in PV panel energy extraction efficiency, even when faced with the complexities of partial shading. This research contributes significantly to the advancement of solar PV systems, enhancing reliability and performance in real-world environments. By mitigating the impact of partial shading, this work promotes the wider adoption of solar energy as a viable and sustainable power solution.