Ortopedi servisinde yatan hastalarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluati̇on of quali̇ty of li̇fe i̇n pati̇ents hospi̇tali̇zed i̇n the orthopedi̇cs servi̇ce
- Tez No: 1001439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Sağlık Eğitimi, Ortopedi ve Travmatoloji, Bioengineering, Health Education, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ortopedi servisinde tedavi gören hastaların yaşam kalitesini Short Form 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği aracılığıyla belirlemek ve yaşam kalitesiyle ilişkili değişkenleri ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı ve kesitsel araştırma modeliyle yürütülen bu çalışmanın örneklemini, ortopedi servisinde yatarak tedavi gören 126 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri, hasta tanıtım formu ile Short Form 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak elde edilmiş; yapılan normallik analizleri sonucunda verilerin normal dağılım göstermediği saptanmış ve bu nedenle non-parametrik istatistiksel testlere başvurulmuştur. Cinsiyete göre karşılaştırmalarda Mann–Whitney U testi, vücut kitle indeksi sınıflarına göre kıyaslamalarda Kruskal–Wallis H testi uygulanmış, alt boyutlar ile ilişkiler Spearman korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Hastaların vücut kitle indeksi ortalaması 27,12 ± 6,33 olarak bulunmuştur. Short Form 36 alt boyutları incelendiğinde fiziksel rol kısıtlılığı alt boyutunun en düşük, mental sağlık ve vitalite/zindelik alt boyutlarının ise görece daha yüksek ortalamalara sahip olduğu saptanmıştır. Fiziksel fonksiyon ile fiziksel rol kısıtlılığı arasında pozitif ve güçlü, fiziksel fonksiyon ile ağrı arasında negatif ve orta düzeyde anlamlı ilişkiler belirlenmiş; ağrı ile fiziksel rol kısıtlılığı arasında güçlü negatif ilişki saptanmıştır. Vitalite/zindelik alt boyutunun sosyal fonksiyon ve mental sağlık ile pozitif ve anlamlı ilişkiler gösterdiği bulunmuştur. Cinsiyete ve vücut kitle indeksi sınıflarına göre Short Form 36 alt boyutları ile fiziksel ve mental bileşen özet skorları açısından istatistiksel bir fark saptanmamıştır. Ayrıca, ortopedi servisinde yatan hastalarda yaşam kalitesini en fazla etkileyen faktörlerin ağrı, fiziksel fonksiyon kaybı ve fiziksel rol kısıtlılığı olduğu, cinsiyet ve vücut kitle indeksinin yaşam kalitesi üzerinde belirleyici bir etkisinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the quality of life of patients treated in the orthopedics ward using the Short Form 36 Quality of Life Scale and to identify variables related to quality of life. The sample of this descriptive and cross-sectional study consisted of 126 patients hospitalized in the orthopedics ward. Data were collected using a patient demographic form and the Short Form 36 Quality of Life Scale; normality analyses revealed that the data did not show a normal distribution, therefore non-parametric statistical tests were applied. Mann–Whitney U test was used for comparisons by gender, Kruskal–Wallis H test for comparisons by body mass index classes, and Spearman correlation analysis was used to evaluate relationships between sub-dimensions. The mean body mass index of the patients was found to be 27.12 ± 6.33. When the sub-dimensions of the Short Form 36 were examined, it was determined that the physical role limitation sub-dimension had the lowest mean, while the mental health and vitality/fitness sub-dimensions had relatively higher mean values. A strong positive correlation was found between physical function and physical role limitation, a moderately significant negative correlation between physical function and pain, and a strong negative correlation between pain and physical role limitation. The vitality/wellness subscale was found to have positive and significant correlations with social function and mental health. No statistically significant differences were found in the Short Form 36 subscales and physical and mental component summary scores according to gender and body mass index classes. Furthermore, it was determined that pain, loss of physical function, and physical role limitation were the factors most affecting quality of life in patients hospitalized in the orthopedics ward, and that gender and body mass index did not have a significant effect on quality of life.