Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre anonim ortaklıkların denetimi
Control of corporations according to Turkish Commercial Code
- Tez No: 100144
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL KIRCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET TTK hükümlerine göre anonim ortaklıkların denetimini konu alan çalışmamız, giriş ve sonuç kısmı dışında iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, anonim ortaklıkların iç denetimi ele alınmıştır. Bu bağlamda denetçilerin görevleri, anonim ortaklığın kuruluş, işleyiş ve tasfiye aşamalarına yönelik olarak incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca, azınlık pay sahipleri yararına getirilmiş olan TTK'nın 348'inci maddesinde düzenlenen özel denetim konusu da ayrıntılı olarak ele alınmaya çalışılmıştır. ikinci bölümün konusunu, anonim ortaklıkların dış denetimi oluşturmaktadır. Bununla ilgili olarak TTK hükümleri ve özellikle TTK' nın 274' inci maddesine istinaden çıkarılan tüzük, yönetmelik ve tebliğlerde belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde anonim ortaklıkların dış denetimini yapmaya yetkili kurum ve kişiler ile dış denetim esasları açıklanmıştır. Çalışmamız, genel bir değerlendirmenin yapıldığı ve önerilerin yer aldığı sonuç kısmıyla son bulmaktadır. 93
Özet (Çeviri)
SUMMARY The thesis, in which the control of Corporations according to Turkish Commercial Code provisions is examined, contains two parts, except introduction and conclusion parts. İn the first parts, the internal control of corporations is discussed. İn this context, the duties of controllers is examined according to the foundation, exercising and liguidation stages. İn this part, subject of the special control of corporations, arranged in article 348 of Turkish Commercial Code for sake of minority is also examined. The subject of second part is the external control of corporations. İn this context, the authorized institutions and people in the frame of the provisions of Turkish Commercial Code and the procedure and principles of the regulations, by laws and notices issued according to article 274 and the principles of external control are explained. Our thesis results with the conclusion part, including a general assessment and suggestions. 94