Anonim ortaklıkların devralma yoluyla birleşmesi
Merger of joint stock companies by acquisition
  1. Tez No: 279445
  2. Yazar: ÖZGECAN YANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Anonim ortaklıkların devralma yoluyla birleşmesi, özellikle rekabeti ve riskleri azaltma, tasarruf sağlama, pazar paylarını artırma ve vergi tasarrufu gibi ekonomik birtakım avantajlar sağlaması nedeniyle uygulamada sıklıkla görülmektedir.Anonim ortaklıkların devralma yoluyla birleşmesine, başta TTK m. 451 vd. hükümleri olmak üzere, TTK m. 146 vd. hükümleri uygulanmaktadır. Türk Ticaret Kanunu'nda öngörülen anonim ortaklıklara ilişkin özel ve genel hükümler birlikte ele alındığında ?birleşme? kavramının esaslı unsurları birleşme sözleşmesi, tasfiyesiz infisah, külli halefiyet, malvarlığı birleşmesi ve değiştirme birimine göre infisah eden anonim ortaklık pay sahiplerine devralan ortaklığın pay senetlerinin verilmesi olarak ortaya çıkmaktadır. Türk Ticaret Kanunu'nda belirtilen birleşme şartlarını taşımayan işletme ve malvarlığı birleşmelerine ise genel hüküm niteliğindeki Borçlar Kanunu hükümleri uygulanmaktadır.Birleşmenin tekelleşmeye yol açma veya hakim durum yaratma ya da hakim durumu kötüye kullanma sonucu piyasadaki rekabeti bozucu etkilere yol açma ihtimali karşısında birleşmeler, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'da sayılan durumlarda Rekabet Kurulu denetimine tabi tutulmaktadır.Halka açık anonim ortaklıkların devralma yoluyla birleşmesine ise Sermaye Piyasası Kurulu Tarafından çıkarılan Seri:I, No: 31 ?Birleşme İşlemlerine İlişkin Esaslar Tebliği?; bu Tebliğ'de hüküm yer almaması halinde ise Sermaye Piyasası Kanunu ve diğer kanun hükümleri uygulanmaktadır.Türk Ticaret Kanunu'nda dağınık ve yetersiz olarak öngörülen birleşme hükümleri, Türk Ticaret Kanunu Tasarısında ayrı ve özel hükümlerle öngörülmek ve konuya ilişkin birçok yeni hüküm getirilmek suretiyle düzenleme altına alınmaktadır.Tezde öncelikli olarak anonim ortaklıkların devralma yoluyla birleşmesinin şartları ve birleşmeye hakim olan ilkeler ele alınmış; birleşmede izlenecek usul açıklandıktan sonra birleşme sonucunda etkilenen menfaat gruplarının ne şekilde korunduğu incelenmiştir. Son bölümde ise halka açık anonim ortaklıkların devralma yoluyla birleşmesine ilişkin usul ve düzenlemeler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The merger of joint-stock companies by acquisition is frequently seen in application due to its economic advantages as reducing risk and competition , providing savings, enhancing market shares and tax saving.Article 452 et seq as special provisions and Article 146 et seq as general provisions of Turkish Commercial Coda are applied to the merger of joint-stock companies by acquisition. When special and general provisions of Turkish Commercial Code for joint-stock companies are taken together into consideration, it is seen that the essential components of the term ?merger? are association agreement, dissolution without liquidation, universal succession, the merger of property and continuity of shareholding. The mergers of enterprise and properties which do not provide the conditions of merger subjected in Turkish Commercial Code, the Code of Obligations as general provisions would be applied.Over against the probability of giving rise to anticompatitive effects in markets by monopolization or causing dominant position or abusement of dominant position, merger is controlled by Competition Board under the conditions determined in the Act on the Protection of Competition.Series:1 No:31 ?The Comminuqué of Components Concerning Merger Transactions? which is anticipated by Capital Markets Board shall be applied to the merger of publicly held joint-stock companies by acquisition. When there is no provision in above mentioned comminuqué, Capital Market Code and provisions of other codes would be applied.In Draft of Turkish Commercial Code, the untidy and inadequate merger provisions of Turkish Commercial Code are regulated as special and seperate provisions and several new provisions are subjected.In thesis, after explaining the conditions, dominant principles and process of The merger of joint-stock companies by acquisition, how the groups who have interest would be effected and how they are protected are examined. In final chapter the process and the regulations of merger of publicly held joint-stock companies by acquisition are studied.