Askeri Disiplin Hukuku (Disiplin cezaları ve disiplin suçları)
The Law of Military Discipline (The crimes of discipline and their penalties)
- Tez No: 100145
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ HAFIZOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Eroğlu, Erhan, Askeri Disiplin Hukuku (Disiplin Cezaları, Disiplin Suçları). Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof.Dr. Zeki HAFIZOĞULLARI, VII-98 s. ÖZET Askeri Disiplin Hukukunun amacı; silahlı kuvvetlerin düzen ve disiplinini muhafaza etmek, kurulu askeri yapının yeterlilik ve etkinliği sağlamak ve böylece ülkenin milli güvenliğini güçlendirmektir. Disiplin aykırı hareketler, ordudaki askeri disiplin sistemini ve birlik disiplinini zaafîyet uğratacağından bozulan disiplinin mümkün olan en kısa zamanda iadesi için disiplini ihlal kişilere karşı gerekli önlemler süratle uygulanmalıdır. Askeri Disiplin Hukukunun, disiplinin sağlanmasına ve idame ettirilmesine yarayan bir araç olduğu unutulmamalıdır. Komutanın (Disiplin Amiri), askeri disiplinin sağlanması için oluşturulan sistemde en son karan verme gücü ve yetkisini sahip olmasının sebebi de budur. Çünkü, Komutan (disiplin amiri), otorite ve disiplini ihlal eden bir davranışın zararlı etkilerini hesap ederek bu durumu telafi edecek hareket tarzını ve uygulanacak tedbiri seçebilecek en iyi konumdadır. Üstelik bir çok durumda da askeri disiplin yargısı yolunun işletilmesi disiplinle ilgili bir sorunun giderilmesinde seçilecek hareket tarzlarından en doğrusu olmayabileceği gibi; çoğu zaman Askeri Mahkemelerin vereceği cezaların neticeleri itibariyle ağır olması, yargılama sürecinin ise işleyişinin yavaş ya da hantal oluşu gibi sebeplerle mevcut ihlalin niteliğine, sanığın konumuna yahut komutanın (disiplin amirinin) amacına uygun düşmediği durumlar da sözkonusu olabilecektir. İşte bu gibi durumlarda disiplin amirlerinin (komutan) disiplin cezası verme yetkilerini kullanmaları veya disiplin mahkemeleri tarafından disiplin cezası ile cezalandırma daha uygun olabilir. Tezimizde Askeri Disiplin Hukukunun sistemi, askeri disiplin suç ve cezalan Ceza Hukukunun genel ilkeleri ile bağlantı kurulmak suretiyle incelenmeye çalışılmıştır. Tez konusunun seçimi ve hazırlanması sırasındaki yardım ve önerileri nedeniyle, tez danışmanın Prof.Dr. Zeki HAFIZOĞULLARI' na teşekkürlerimi sunmak isterim. 95
Özet (Çeviri)
Eroğlu, Erhan, Askeri Disiplin Hukuku (Disiplin Cezaları. Disiplin Suçları). Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof.Dr. Zeki HAFIZO?ULLARI, VII-98 s. SUMMARY The purpose of military discipline law is to assist in maintaining good order and discipline in the armed forces; to promote efficiency and effectiveness in the military establishment, and thereby to strengthen the national security of the country. When the discipline in the armed forces is violated, the values and the objectives of the system of military discipline are damaged. In order to compansate the damages in the military discipline system, sanctions, must be applied to the violeter, as soon as possible. It should also be remembered that the military discipline law is a“tool”of discipline. This is the reason that the commander has the ultimate decision making power in the military justice system. The commander is in the best position to evaluate the effect of an offense on good order and discipline and to choose a“tool”to correct the situation. Many times military justice procedures will not be the best way to dispose of a disciplinary problem; courts-martial are often too severe, slow or cumbersome, unsuited to the incident, the accused, or the commander's purpose. In these statements nonjudicial punishment by the commander's or disciplinary punishment by the summary court martial (discipline court) will be available. In our thesis the system of military discipline, disciplinary crime and punishments have been tried to be analysed. During this analyses, connections with the general principals of criminal law are made. I would like to thank my advisor, Mr.Prof.Dr. Zeki HAFIZO?ULLARI, for his request and help of choosing the subject and preparing it 94