Extraction of dimensional information of hot steelrolling parts using computer vision system
Bilgisayar görme sistemi kullanılarak sıcak çelik haddeleme parçalarının boyut bilgilerinin çıkarılması
  1. Tez No: 1001441
  2. Yazar: İDİL TARTICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LYUDMİLA MİHAYLOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The Unıversıty Of Sheffıeld
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Çelik üretimi, havacılık parçaları üretimi ve küçük işletmelerdeki imalat süreçleri hâlen büyük ölçüde manuel olarak gerçekleştirilmektedir. Bu tür süreçlere farklı düzeylerde özerklik kazandırılması ve otomasyonun uygulanması, önemli ölçüde verimlilik artışı sağlayacaktır. Bu doğrultuda, bu tez çalışması çelik üretim fabrikalarının otomatik kontrol sistemlerinin bir parçası olabilecek makine görüşü yöntemlerine odaklanmaktadır. Özellikle, tez çalışması çelik kesitlerinin uzaktan boyutlarının tahmin edilmesine yönelik makine görüşü yöntemlerini ele almaktadır. Daha iyi görüntüler elde edebilmek için görüntü bölütleme ve birleştirme yöntemleri kullanılacak, ardından çelik parçanın kenarlarının çıkarılması için kenar tespiti işlemi gerçekleştirilecektir. Elde edilen kenar bilgileri, çelik parçaların boyutlarının hesaplanmasında kullanılacaktır. Son aşamada ise sürecin performansı, uygun performans kriterleri kullanılarak değerlendirilecektir. Elde edilen sonuçlar, sıcak çelik parçaların çapının %1 hata payı ile, uzunluğunun ise %0,5 hata payı ile hesaplandığını göstermektedir. Bu doğrultuda, bilgisayarlı görme yöntemlerinin sıcak çelik haddeleme parçalarının boyutlarının yüksek doğrulukla belirlenmesi için uygun bir yöntem olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The manufacturing process in many areas such as steel production, aerospace parts production and in small enterprises is still to a large extent a manual process. Introducing different levels of autonomy and automating such processes would lead to significant efficiency improvement. In response to these demands, this dissertation focuses on machine vision methods that can be part of the automated control system of steel production factories. In particular, the thesis focalizes on machine vision methods for remote size estimation of the steel sections. The image segmentation and fusion methods will be used to provide a better image, and then the edge detection process will be used to extract the edge of the steel part. The edges information will be used to compute dimensions of the steel parts. Finally, the performance of the process will be computed using suitable performance criteria method.The results show that the diameter of the hot steel parts was computed 1% error and the length of it was calculated at 0.5% error. Computer vision methods are a good choice to find dimensions of hot steel rolling parts with high accuracy.