Üniversite öğrencilerinde yapay zeka kaygı düzeyleri ile yaşamda anlam arayış düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An exami̇nati̇on of the relati̇onshi̇p between arti̇fi̇ci̇al intelli̇gence anxi̇ety and the search for meani̇ng i̇n li̇fe among uni̇versi̇ty students
  1. Tez No: 1001449
  2. Yazar: TÜRKAN KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin yapay zekâ kaygı düzeyleri ile yaşamda anlam düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında farklı üniversitelerde öğrenim gören ve gönüllü olarak çalışmaya katılan 276 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler çevrim içi ortamda Google Form aracılığıyla toplanmıştır. Veri toplama sürecinde Demografik Bilgi Formu, Yapay Zekâ Kaygı Ölçeği ve Yaşamda Anlam Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler uygun istatistiksel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin yapay zekâ kaygı düzeylerinin orta düzeyde, yaşamda anlam düzeylerinin ise yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Yapılan korelasyon analizi sonucunda yapay zekâ kaygısı ile yaşamda anlam arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Bu sebeple regresyon analizi yapılmamıştır. Demografik değişkenler incelendiğinde, yapay zekâ kaygı düzeylerinin cinsiyete göre anlamlı biçimde farklılaştığı ve kadın öğrencilerin erkek öğrencilere kıyasla daha yüksek kaygı düzeyine sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca teknolojik yeterlilik algısı, bilgi düzeyi ve ders/seminer/atölye katılım durumuna göre yapay zekâ kaygı düzeylerinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Teknolojik yeterlilik ve bilgi düzeyi arttıkça yapay zekâ kaygısının azaldığı saptanmıştır. Yaşamda anlam değişkenine ilişkin analizlerde ise yaş ve sınıf düzeyine göre bazı alt boyutlarda anlamlı farklılaşmalar olduğu görülmüştür. Sonuç olarak bu araştırma, yapay zekâ kaygısının üniversite öğrencileri için yönetilebilir bir stres kaynağı olduğunu ve yaşamda anlam üzerinde doğrudan bir etkisinin bulunmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between university students' levels of artificial intelligence (AI) anxiety and their levels of meaning in life, as well as to determine whether these variables differ according to demographic characteristics. The research was conducted using the relational survey model, which is one of the quantitative research methods. The sample of the study consists of 276 university students from various universities who participated voluntarily during the 2024–2025 academic year. Data were collected online via Google Forms. During the data collection process, a Demographic Information Form, Artificial Intelligence Anxiety Scale, and the Meaning in Life Scale were used. The data obtained were evaluated using appropriate statistical analysis methods. According to the research findings, students' levels of AI anxiety were determined to be moderate, while their levels of meaning in life were found to be high. The correlation analysis revealed that there was no statistically significant relationship between AI anxiety and meaning in life. Therefore, regression analysis was not conducted. Examination of demographic variables showed that AI anxiety levels differed significantly by gender, with female students having higher anxiety levels than male students. In addition, significant differences in AI anxiety levels were found according to perceived technological proficiency, knowledge level, and participation in courses/seminars/workshops. It was observed that as technological proficiency and knowledge level increased, AI anxiety decreased. In analyses related to the meaning in life variable, there were significant differences in some subdimensions according to age and grade level. In conclusion, this study revealed that AI anxiety is a manageable source of stress for university students and does not have a direct effect on meaning in life.