Cambridge Üniversitesi Kütüphanesi'ndeki“Nn. 3.75”numaralı, Tipu Sultan'a ait mushafın tezhip ve hat sanatı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of from the in terms calligraphy and illumination art of bellonging to Ti̇pu Sultan's the mushaf numbered“Nn. 3.75”in the Cambridge University Library
- Tez No: 1001448
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Din, El Sanatları, Art History, Religion, Crafts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Hindistan'da hüküm sürmüş Meysûr Krallığı/Sultanlığı'nın önemli hükümdarlarından Tipu Sultan'ın (Feth Ali) şahsî kütüphanesinde yer alan bir mushafın hat ve tezhip sanatı açısından incelenmesini konu edinmektedir. Günümüzde Cambridge Üniversitesi Kütüphanesi'nde“Nn. 3.75”numarasıyla muhafaza edilen söz konusu mushaf, Tipu Sultan'ın 1799 yılında vefatının ardından İngiltere'ye götürülmüştür. Tezhip ve hat sanatı bakımından oldukça zengin süsleme unsurlarına sahip olan mushaf içerisinde bir falnâme bölümünün bulunması dikkat çekmektedir. Mushafın zahriye birinci sayfasından hemen önceki sayfada yer alan Farsça notta söz konusu mushafın H. 29 Receb 1028 / M. 12 Temmuz 1619 tarihinde bulunduğuna dair ifadeler yer almakla birlikte, falnâme içeriği ve tarihî veriler, eserin Tipu Sultan'ın şahsî kullanımına ait olduğunu göstermektedir. Nitekim Tipu Sultan'ın mistik ve spiritüel konulara olan ilgisi ve rüyalarını konu alan kendi el yazmalarının varlığı bu değerlendirmeyi desteklemektedir. Çalışmada; doküman inceleme, betimsel analiz, karşılaştırmalı analiz, içerik analizi, literatür taraması ve görsel gözlem (nitel) araştırma yöntemleri kullanılmış; eserin fizikî olarak incelenememesi nedeniyle değerlendirmeler Cambridge Üniversitesi Dijital Kütüphanesi'nde yer alan dijital kopya üzerinden gerçekleştirilmiştir. Yapılan incelemeler neticesinde mushafın Hint sanatının özelliklerini yansıtmakla birlikte İran, özellikle Safevî dönemi sanatından etkiler taşıdığı tespit edilmiştir. Bu yönüyle eser, Hind–İran sanat anlayışının sentezini yansıtan önemli bir mushaf örneği olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the examination of a Qur'an manuscript from the personal library of Tipu Sultan (Feth Ali), one of the important rulers of the Mysore Kingdom/Sultanate that ruled in India, from the perspective of illumination and calligrapy. This manuscript, currently preserved in the Cambridge University Library under the number“Nn. 3.75”, was taken to England after Tipu Sultan's death in 1799. The manuscript, which is richly decorated in terms of illumination and calligraphy, is noteworthy for containing a section of a fortune-telling book. A Persian note on the page immediately preceding the first page of the manuscript states that it was found on 29 Rajab 1028 AH / July 12, 1619 AD. However, the content of the falnâme and historical data indicate that the work belonged to Tipu Sultan his personal use. Indeed, Tipu Sultan's interest in mystical and spiritual subjects, and the existence of his own manuscripts detailing his dreams, support this assessment. The study employed qualitative research methods including document review, descriptive analysis, comparative analysis, content analysis, literature review, and visual observation. Since the physical manuscript could not be examined, evaluations were conducted using the digital copy available at the Cambridge University Digital Library. The findings revealed that while the manuscript reflects the characteristics of Indian art, it also bears influences from Iranian art, particularly from the Safavid period. In this regard, the work is considered an important example of a manuscript reflecting the synthesis of Indian-Iranian artistic understanding.