Üniversite öğrencilerinin öğrenme stilleri / çoklu yetenekleri ile benlik saygıları ve sürekli kaygı düzeyleri arasındaki ilişki
The Relations between the learning styles / multiple intelligences of the university students with self-esteem and anxiety-trait levels
  1. Tez No: 102202
  2. Yazar: AYNUR BARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
BOLUM 6 ÖZET, VARGI VE ÖNERİLER Bu bölümde, araştırmanın kısa bir özeti, bulgulara dayalı olarak erişilen vargılar ile öneriler yer almaktadır. ÖZET VE VARGILAR Bu çalışma* Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencilerinin Çoklu zekâ/ yetenekleri ile benlik saygıları ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, öğrencilerin çoklu yetenekleri; Gardner tarafından geliştirilen ve Abacı (2000) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılarak Türkçe'ye uyarlanan“Çoklu yetenek Testi”; benlik saygılarını belirlemede Rossenberg tarafından geliştirilen ve Çuhadaroğlu (1986) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılarak Türkçeye uyarlanan“ Rossenberg Benlik Saygısı Ölçeği”, ve sürekli kaygı düzeylerini ölçmede, Spieldiberger, Gorsuch ve Lushene (1964) tarafından geliştirilen, Öner ve Compte tarafından Türkçeye uyarlanan“ Sürekli Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, şans yöntemiyle seçilen Ondokuz Mayıs Üniversitesi değişik bölüm ve sınıflarda öğrenim gören 233 öğrenciden oluşturulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, öğrencileri çoklu yetenek/öğrenme stilleri ile bölüm, cinsiyet, anne öğrenim durumu ve baba öğrenim durumu arasında önemli farklılıklar olduğu saptanmıştır. Bölümler ile görsel, müzik, matematik-mantık yeteneği, kişiler arası ve kişi içi ilişki yeteneği arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. 146Çoklu yetenek/zekâ ile cinsiyet arasında, kızların lehine anlamlı; anne öğrenim durumuna, Üniversite mezunu olanların lehine anlamlı; babanın öğrenim durumuna göre üniversite mezunu olanların lehine anlamlı fark olduğu saptanmıştır. Annenin çalışma durumu ve aylık gelir düzeyi ile çoklu yetenek/zekâ arasında anlamsız ilişki olduğu görülmüştür. Öğrenme stili ile bağdaşmayan bölümdeki öğrencilerin benlik saygısı incelendiğinde, yalnızca eleştiriye duyarlılık düzeyinin yüksek olduğu görülmüştür. Benlik saygısı, benlik değerinin sürekliliği, insanlara güven duyma, hayalperestlik, kişiler arası ilişkilerde fchdit hissi ve tartışmalara katılabilme derecesi bakımından anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Öğrenme stili ile bağdaşmayan bölümdeki öğrencilerin sürekli kaygı düzeyinin yüksek olmadığı görülmüştür. ÖNERİLER Araştırmayla ilgili yapılabilecek öneriler şunlardır: 1. Sınıf ortamında herhangi bir eğitim modelini uygulamadan önce, bu modeli öncelikle kendimize uygulamalıyız. Çoklu zekâ kuramım uygulamada en önemli basamak, kendi çoklu zekâmızın doğasını ve niteliğini belirlemek ve yaşamımızla beraber onu geliştirmenin yollarını aramaktır. Bunu yapmaya başladığımızda, bu yedi zekâ bakımından farklı rollerdeki yeterliliğimiz ve de yetersizliğimizi görebilmeliyiz. 2. Bireylerin çoklu zekâsını geliştirebilmek, kolay bir durum değildir. Hiçbir test doğru olarak, bireyin zekâlarının doğasını ya da niteliğini belirlemeye yeterli olamaz. Standartlaştırılmış olan testler, sadece becerilerin toplamının küçük bir bölümünü ölçer. Zekâların değerlendirilmesinde en önemli rol, birçok işin, etkinliğin \e deneyimlerin her bir zekâ ile işbirliği içinde olması ile ortaya konulandır. Yedi tane yapay öğrenme işi ortaya koymak yerine, 15“ M 147 1*3B»«« -”*
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study has been made to examine the relations between the multiple intelligences of the 1 9 May University students and their self-esteem and anxsiete-trait levels. In the research, the multiple intelligences of the students was measured by“Multiple intelligences Inventory”test which was developed by Gardner and its validity and reliability studies were made and adapted to Turkish by Abaci (2000); in order to measure selfesteem levels,“Rossenberg Self-Esteem Scale”developed by Rossenberg(1963) and its validity and reliability studies were made and adapted to Turkish by Çuhadaroğlu (1986); in order to measure anxsiety-trait levels,“ The Anxsiety-Trait Scale”developed by Spielberger and his friends and its validity and reliability studies were made and adapted to Turkish by Öner and Compte (1977) were used. The research sampling consist of 233 students attending 19 May University who were selected as subjects at random from different departments and clasrooms. According to the results of the research, it has been determined that there were significant differences amongthe students, with different multiple intelligences/learning styles and departments, sex, mother education attitude and father education attitude. It was found that there have been significant differences between departments and spatial, muzical, logical-mathematic, interpersonal and intrapersonal intelligences. It was seen that there have been significant differences between multiple intellligences/learning styles and sex is in favour of female; mother education attitude is in favour university graduate; father education attitude is in favour university graduate. 155It was seen that there has been no noticable relationship between multiple intellligences/learning styles with mountly salary level and mother work attitude. When learning styles of students' self esteem, attending disliked departments, wewrw to be examined; it was noticed that the only sensitivity level is to critisize high. It was seen that there have been no noticable significant differences in self-esteem, continuity of self-approisal, reliance on people, dreamer, feeling of being threatened at personal relations and can be added disussion level. It was concluded that the learning styles with disliked department students anxiety-trait level is not high. 154