Manavgat sahil kesiminde transhümans hareketler
Transhumance movements in the coastal area of Manavgat
  1. Tez No: 1001456
  2. Yazar: BARIŞ KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL HADİMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
Özet
Sayıları azalsa da geleneksel yöntemlerle inşa edilen mevsimlik konutlar varlığını Manavgat'ın sahil kesimlerinde halen sürdürmektedir. Bu tipte yerleşim alanları çeşitli nedenlerle sahillere kurulmuştur. (Hayvancılık, Yazlık vb.) Fakat bugün bu yerleşme alanları gerek güçlenen turizm faaliyetleri ve buna bağlı olarak hızla artan nüfusun barınma ihtiyaçlarından ötürü gerekse de geleneksel yaşamdan kopan insanların artık tercih etmemelerinden dolayı alanlarını kaybetmektedir. Manavgat halkının 'Çardak' diye nitelendirdiği bu yazlık yerleşme alanlarının örneklerine Antalya'nın bazı ilçelerinde de rastlanılır. (Serik, Kumluca). Bu çalışma ile Manavgat sahillerinde kurulan bu mevsimlik meskenlerin hangi amaçlarla kuruldukları, ne kadar süre bu noktalarda kaldıkları, nasıl yaşadıkları gibi durumlarla; bu alanların bugün hangi nedenlerle sayılarının ve önemlerinin azaldığı, ne gibi değişimler yaşadığı konuları üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Although their numbers have decreased, seasonal residences built with traditional methods still exist in the coastal areas of Manavgat. Settlements of this type are established on the coast for various reasons. (Livestock, Summer Houses, etc.) But today, these settlement areas are losing their areas both due to the strengthening tourism activities and the shelter needs of the rapidly increasing population and because people who have broken away from traditional life no longer prefer it. Examples of these summer settlements, which the people of Manavgat call 'Çardak', can also be found in some districts of Antalya. (Serik, Kumluca). With this study, the purposes for which these seasonal dwellings on the coast of Manavgat were established, how long they stayed in these spots, and how they lived; We will focus on the reasons why these areas have decreased in number and importance today, and what changes they have experienced.