Muhasebe manipülasyonu olasılığının hisse senedi getirilerine etkisi: Borsa İstanbul'da bir araştırma
The effect of accounting manipulation probability on stock returns: A study on the Istanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 1001457
  2. Yazar: FATİH ALTINIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA AKSOYLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kayseri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, işletmelerin muhasebe manipülasyonuna başvurmuş olma olasılıklarının hisse senedi getirileri üzerindeki etkisi incelenmektedir. Muhasebe manipülasyonları, finansal tabloların gerçeği yansıtmayan biçimde sunulmasına yol açarak yatırımcıların yanlış kararlar almalarına ve sermaye piyasalarında güven kaybına neden olabilmektedir. Bu doğrultuda çalışmada, Borsa İstanbul Sınai Endeksi'nde faaliyet gösteren işletmelerin muhasebe manipülasyonuna başvurmuş olma olasılıklarını belirlemek ve söz konusu olasılığın hem işletme faaliyetlerinin gerçekleştiği yıldaki hem de finansal tabloların kamuya açıklandığı yıldaki hisse senedi getirileri üzerindeki etkisinin analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda, 2017-2025 döneminde kesintisiz olarak işlem gören 117 işletme örnekleme dâhil edilmiştir. İşletmelerin muhasebe manipülasyonuna başvurmuş olma olasılıkları Beneish (1999) Modeli kullanılarak hesaplanan M-Skor değerleri aracılığıyla ölçülmüştür. M-Skor değerleri ile hisse senedi getirileri arasındaki ilişki ise panel veri analizi yöntemiyle test edilmiştir. Analizler için oluşturulan regresyon modellerinde finansal kaldıraç, firma büyüklüğü, öz sermaye kârlılığı ve piyasa değeri/defter değeri oranı kontrol değişkeni olarak kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, muhasebe manipülasyonuna başvurmuş olma olasılığının işletme faaliyetlerinin gerçekleştiği yıldaki hisse senedi getirileri üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu, ancak bu etkinin finansal tabloların açıklandığı yılda ortadan kalktığını göstermektedir. Bu durum, muhasebe manipülasyonlarının kısa vadede yatırımcı algısını etkileyebildiğini, ancak uzun vadede bu etkinin sürdürülebilir olmadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of companies' likelihood of engaging in accounting manipulation on stock returns. Accounting manipulations may lead to the presentation of financial statements that do not reflect the true financial position of companies, causing investors to make misguided decisions and resulting in a loss of confidence in capital markets. Accordingly, the main objective of this study is to determine the likelihood of accounting manipulation among firms operating in the Borsa Istanbul Industrial Index and to analyze the impact of this likelihood on stock returns both in the year in which firm activities occur and in the year when financial statements are publicly disclosed. In this context, 117 companies that operated continuously during the 2017-2025 period were included in the sample. The likelihood of accounting manipulation was measured using M-Score values calculated based on the Beneish (1999) Model. The relationship between M-Score values and stock returns was tested using panel data analysis. Financial leverage, firm size, return on equity, and market-to-book ratio were included as control variables in the regression models constructed for the analyses. The findings indicate that the likelihood of accounting manipulation has a positive and statistically significant effect on stock returns in the year in which firm activities take place; however, this effect disappears in the year when financial statements are disclosed to the public. These results suggest that accounting manipulations may influence investor perceptions in the short run, but such effects are not sustainable in the long term.