Manavgat-Alanya arasında golf sahaları için uygun alanların belirlenmesi
Determining suitable areas for golf courses between Manavgat and Alanya
  1. Tez No: 270539
  2. Yazar: BELMA KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Son yıllarda golf sporuna dayalı turizm türü önem kazanmış bulunmaktadır. Ülkemiz, özellikle Akdeniz kıyı kesiminin sahip olduğu uygun iklim koşulları nedeniyle, golf turizmi açısından önemli potansiyele sahiptir. Bu potansiyel içinde Antalya ilinin özel bir yeri olup gerek turizmin çeşitlendirilmesi, gerekse turizm gelirlerinin artırılması amacıyla golf sahaları yapımı teşvik edilmektedir.Bu araştırmanın amacı, Doğu Antalya (Antalya-Manavgat) kıyı şeridi üzerinde hızlı bir gelişme gösteren golf sahalarına ek olarak, Manavgat-Alanya kıyı kesiminde yer alan 40'a yakın beş yıldızlı otel tesisinin ortaya koyduğu talep doğrultusunda bunların bütün yıl işlevsellik kazanmalarını sağlayabilmek için golf alanları olabilir potansiyel alanların araştırılmasıdır. Bu çalışmada alanın doğal ve sosyo-ekonomik yapısı ön planda tutularak ve özellikle golf için yer seçim ölçütleri dikkate alınarak golf sahaları için uygun alanların belirlenmesi hedeflenmiştir. Araştırma sonucunda, uygun araziler Manavgat, Oymapınar, Kızılot ve Okurcaların üst kısımlarında, İncekum, Payallar ve Türklerde dağınık bir şekilde yer almaktadır.Elde edilen sonuçlara göre, Manavgat-Alanya arasında otel sayısına paralel sayıda golf alanı olabilir alanlar ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Tourism based on golf sport becomes more important in recent years. Our country has an importatnt potential in terms of golf tourism for reason of suitable climate conditions of Mediterrenean coastal side. Antalya has a special space in this potential both tourism diversification and tourism incomes increases for golf courses are encouraged.The aim of this study is to research potential areas that will be golf course whole year in the direction of about 40 five star hotel at the Manavgat-Alanya coastal side. In this study, it is aimed at determining appropriate areas for golf courses especially by considering space selection criteria for golf course and standing in the forefront natural and socioeconomic structure of the area. Appropriate areas are on upper side Manavgat, Oymapınar, Kızılot and Okurcalar and discursively of İncekum, Payallar and Türkler. According to the result of the study, there are same number golf courses parallel to the hotel numbers at between Manavgat-Alanya.