Antalya ili sahil kesimindeki yağış verilerinin trend analizi
Trend analysis of precipitation data in Antalya coastal region
- Tez No: 732740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIFAT TÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Farklı coğrafyalarda yapılan çalışmalarda iklimlerin Dünya genelinde değişiklik gösteren bir döngü içerisinde olduğu görülmektedir. İklim parametrelerinden biri olan yağış, ekonomik ve sosyokültürel birçok alt başlığı etkilemektedir. Bu doğrultuda Antalya İli gibi son yıllarda hızlı nüfus artışı gösteren, aynı zamanda turizm ve tarım faaliyetleri konusunda önde gelen bir şehirde yağış verileri üzerine yapılacak çalışmalar önem kazanmaktadır. Bu çalışmada Antalya İli sahil şeridi meteoroloji gözlem istasyonlarından; Antalya Havalimanı, Alanya, Finike, Gazipaşa ve Manavgat istasyonları seçilmiş ve 1970-2017 yılları arasında kaydı tutulan yağış verilerinin trendleri incelenmiştir. Yağış verilerindeki eksikliklerin tamamlanması için doğrusal regresyon ve çift toplam yağış eğrisi, yağış verilerinin homojenliğinin testi için ise Pettitt, Buishand ve von Neumann testleri kullanılmıştır. Tamamlanan yağış verileri ile Mann Kendall trend analizi, Sen'in trend eğim metodu, Şen trend belirleme yöntemi kullanılmıştır. Eksik verilerin doğrusal regresyon ve bir üst ve bir alt dönem verilerinin ortalamaları alınarak tamamlanmasının ardından, Mann Kendall (MK) trend analizi çalışmaları %5 anlamlılık düzeyinde gerçekleştirilmiştir. MK testi sonuçları yıllık ve mevsimsel toplam yağış verilerinde trend göstermemiştir. Aylık verilerde ise farklı aylarda artış ve azalış trendleri tespit edilmiştir. Şen trend belirleme yönteminde ise farklı gözlem noktaları ve farklı büyüklüklerde artış ve azalış trendleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is widely known from many different studies conducted around the World that climate is in favor of change. Precipitation as a parameter of climate, affects many activities subtitle such as economy and sociocultural. Accordingly, studies on such subjects of precipitation in Antalya province gain importance, which has shown drastic increase of population and pioneer of tourism and agricultural activities. In this study, trend analysis of precipitation records in the period of 1970-2017 is investigated for meteorological stations of Antalya provinces coastal region consisting: Antalya Airport, Alanya, Finike, Gazipaşa and Manavgat. In trend analysis works linear regression and double mass curve used for filling empty precipitation data, afterward to test homogeneity of precipitation data homogeneity tests of Pettitt, Buishand and von Neumann has been used. After obtaining the filled precipitation data, Mann Kendall trend analysis, Sen's slope method and Innovative Trend Analysis Methodology (ITA) were used for trend analysis. Following the completion of missing data with linear regression and mean of one lower and upper period data, Mann Kendall trend analysis realized with %5 significance level. Mann Kendall trend analysis results show no trends in annual and seasonal precipitation values. However, monthly values show both increase and decrease trend in different periods for different stations. On the other hand, ITA show increase and decrease trend for different observation stations with changing magnitudes.