Fergana bölgesine İslamiyetin girişi ve yayılışı
Entering Islam and its developing in Fergana region
- Tez No: 100146
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Fergana Bölgesine Islamiyetin Girişi ve Yayılışı, Yüksek Lisans Tezi, Prof. Dr. Mehmet Özdemir, Ankara 2001, 89 s. Özet VIII-X. asırlar arasını içine alan“Fergana Bölgesine îslamiyetin Girişi ve Yayılışı ”adlı çalışma, Giriş, 3 Anabaşlık, Sonuç, Bibliyografyadan oluşmaktadır. Giriş Bölümünde, araştırmanın amacı ve önemi, sınırları, araştırmada kullanılan metodlar, kaynak eserlerin değerlendirilmesi ve İslam Fethi Öncesinde Fergana'nın Genel Durumu'ndan bahsedilmektedir. I. Bölüm,“Fergana'da Fethinden Sâmânîlerin Sonuna Kadar Siyasi Hayat”; n. Bölüm,“Fergana Bölgesinde îslamiyetin Yayılışı”; III. Bölüm,“Fergana Bölgesinde Sosyal, Ekonomik, İlmî ve Kültürel Durum”anabaşlıklanndan oluşmaktadır. Giriş bölümünde yapılan tesbitler, arkeolojik araştırmalar neticesinde Fergana'da M.Ö. VII-III. asırlarda ziraat alanları oluşturulduğu ve bunun sonucu olarak bölgede şehirleşme ve ticaret geliştiğini ortaya koymaktadır. Orta Asya'nın önemli ticaret yolu üzerinde bulunan Fergana gerek etnik gerekse dînî bakımdan olsun çeşitlilik arzetmektedir. Ekonomik alanda ziraatın yanında ticaret, el sanatları ve sanayinin de önemi büyük olmuştur. Fergana, Hz. Osman devrinde müslüman Arapların akınlarına uğramıştır. Araplar bölgede hakimiyeti ancak Kuteybe b. Müslim döneminde sağlayabilmiştir (94/713). Kuteybe'nin ölümüyle Arap hakimiyetinden çıkan Fergana ancak Nasr b. Seyyar zamanında tekrar itaat altına alınabilmiştir. Son olarak halife Mehdî döneminde (159-169/775-785) Fergana'da hakimiyet kesin olarak sağlanmıştır. Kuteybe'nin Fergana'yı fethinden itibaren bölgede îslamiyetin yayılmaya başladığını görmek mümkündür. Bu süreç daha sonra hem valiler tarafından hem de bazı mezheplere mensup bilginler sayesinde sürdürülmüştür. Bölgenin Sâmânîler idaresine verilmesiyle (204/819) İslamiyet hızlı bir şekilde yayılmaya devam etmiş ve sosyal refah yükselmiştir. îslamiyetin bölgede yayılmasının bir sonucu olarak değişik ilim dallarında bir çok Ferganalı müslüman âlim yetişmiş ve ilim dünyasında söz sahibi olmuştur.
Özet (Çeviri)
Entering Islam and its Developing in Ferghana Region, Master Thesis, Prof. Dr. Mehmet Ozdemir. Ankara 2001, 89 p. SUMMARY The work“Entering Islam and its Developing in Ferghana Region”, which helds VIII and X centures consist of 3 stages, conclusion and bybliography. In thesis statement the researcher wrote about search and its importance, the borders, used tools while searching, categorizing the sources and position of Ferghana before Islam. First stage, tells about“Undergo of Ferghana and its politic life until Samanides”. In second, the“Development of Islam religion in Ferghana”. Third stage, is about“Position of politics, social life, economy, sceince and culture in Ferghana”. In a result of archeaologic research in these regions, there was developing of agriculture areas, trade and urbanization in VII-III. B.C. Ferghana which was situated on a important trade way of Central Asia, desire ethnic and religion.The agriculture was important as a trade, hang art and industry. Ferghana, was undergoed by muslim arabians on Hz Osman period. However, arbians rule over in this region on Kuteybe b.Muslim period. After death of Kuteybe, Ferghana was free but on Nasr b.Seyyar period Ferghana was undergoed again. Finally, Ferghana was taken by khaliphe Mehdi period (159-169/775-785). After taking Ferghana on Kuteybe period we can see developing of Islam. Then Islam taken on by gevernor and some people from other sects. When Ferghana managed by Samanides (204/819) Islam was developed rapidly and social prosperity was increased. As a result of this, various sceinties was brought up and had authority in sceintific world.