Paleoclimatological and paleoecological interpretations of nacella concinna species through stable isotope analysis, horseshoe island, antarctica
Durayli izotop analizleri ile nacella concinna türüne ait paleoklimatolojik paleoekolojik yorumlar, horseshoe adasi, antarktika
  1. Tez No: 1001460
  2. Yazar: ŞEYMA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖMER YILMAZ, DOÇ. DR. KORHAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Jeoloji Mühendisliği, Marine Science, Geological Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez, patelloid gastropod Nacella concinna türü üzerine Türk akademik literatürü çerçevesinde gerçekleştirilen ilk sklerokronolojik ve kararlı izotop (δ¹⁸O ve δ¹³C) araştırmasını sunmaktadır. İkinci Ulusal Antarktika Bilim Seferi (TAE-II) sırasında Horseshoe Adası'ndan (Antarktika Yarımadası'nın kuzeybatısı) toplanan sekiz numune, türün yerel paleoklimatik ve paleoekolojik koşullar için yüksek çözünürlüklü bir vekil (proxy) olma potansiyelini değerlendirmek amacıyla analiz edilmiştir. Çalışmada, büyüme dinamiklerinin mikroskobik analizi ve izotop profili için makroskobik örnekleme olmak üzere iki yönlü bir metodolojik yaklaşım kullanılmıştır. Sklerokronolojik sonuçlar, hızlı yaz büyümesine karşılık gelen koyu (kahverengi) bantlar ve daha yavaş kış birikimini yansıtan açık (krem) bantlar ile yıllık büyüme halkalarının varlığını doğrulamıştır. Bireysel anomaliler, yaşamın geç evrelerindeki bant incelmeleri ve sedefli-gri bölgeler, organizmaların yaşam döngüsü üzerindeki ekolojik strese işaret etmiştir. Yaş tayini büyüme bantlarına dayandırılmış ve bilinen toplanma tarihleri ile sınırlandırılarak, örnekleme zamanından geriye doğru yaş tahminine olanak sağlamıştır. Bu tahminler, Von Bertalanffy Büyüme Fonksiyonu'ndan (VBGF) elde edilen büyüme parametreleri ile desteklenmiştir. Paleosıcaklıkları yeniden oluşturmak amacıyla iki farklı paleosıcaklık denklemi ve dört farklı δ¹⁸Ow senaryosu kullanılmıştır. Kabuk δ¹⁸O ve δ¹³C değerleri, Rothera ve Palmer istasyonlarının deniz yüzeyi sıcaklıkları ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca Zachos kaynaklı δ¹⁸Ow değerleri ile hesaplanan sıcaklıklar, küresel deniz yüzeyi sıcaklıkları trendleri ile benzer eğilimler göstermiştir. Bu çalışma, Nacella concinna kabuklarının Antarktika Yarımadası için güvenilir bir biyolojik arşiv olduğunu doğrulamaktadır. Ayrıca çalışma, Türkiye'deki gelecekteki sklerokronolojik araştırmalar için temel bir metodoloji oluşturmakta ve gelecekteki çalışmalarda kabuk üzerinde element haritalaması için enstrümental analizin uygulanabilirliğine dair ön kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the first sclerochronological and stable isotope (δ¹⁸O and δ¹³C) study of the patelloid gastropod Nacella concinna within the framework of Turkish academic literature. Eight samples collected from Horseshoe Island (northwest of the Antarctic Peninsula) during the Second National Antarctic Scientific Expedition (TAE-II) were analyzed to assess the species' potential as a high-resolution proxy for local paleoclimatic and paleoecological conditions. A two-step methodological approach consisting of the microscopic analysis of growth dynamics and macroscopic sampling for isotope profiling was employed in the study. Sclerochronological results confirmed the presence of annual growth rings, with dark (brown) bands corresponding to rapid summer growth and light (cream) bands reflecting slower winter accumulation. Individual anomalies, band thinning in the late life stage, and pearly-grey zones indicated the ecological stress on the life cycle of organisms. Age determination was made based on growth bands and constrained using the known collection dates of the specimens, allowing backward age estimation from the time of sampling. These age estimates were further supported by growth parameters derived from the Von Bertalanffy Growth Function (VBGF). Two different paleotemperature equations and four different δ¹⁸Ow scenarios were used to reconstruct paleotemperatures. Shell δ¹⁸O and δ¹³C values were compared with sea surface temperatures (SST) at Rothera and Palmer stations. Furthermore, temperatures calculated using δ¹⁸Ow values from Zachos showed similar trends to global SST trends. This study confirms that Nacella concinna shells are a reliable biological archive for the Antarctic Peninsula. In addition, this study establishes a fundamental methodology for future sclerochronological studies in Turkey and provides preliminary evidence for the applicability of instrumental analysis for element mapping on the shell in future studies.