İletişim becerilerinin hukuki arabuluculuk yetkinliğine etkisi
The effect of communication skills on legal mediation competence
  1. Tez No: 1001464
  2. Yazar: EYYUP ENSAR CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET TOSYALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Hukuki arabuluculuk, yargılayıcı (mahkeme) sisteminden uzak, tamamen tarafların kontrolünde ve yine tarafların istek ve iradeleri doğrultusunda, mutabık kaldıkları bir çözüm üzerinde anlaşırken kural koyma sürecine bağlı kalmadan, özel uyuşmazlık çözüm sürecidir. İletişim becerileri, hukuki arabuluculuk sürecinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bu tez çalışmasında, Türkiye'de görev yapan arabulucuların iletişim becerileri ile arabuluculuk yetkinlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, arabuluculuk sürecinde tarafların duygusal durumlarını anlayabilme, empati kurma, doğru bilgi aktarımı ve çözüm odaklı etkileşim gibi iletişim bileşenlerinin, arabulucunun performansına nasıl yansıdığını açıklamaya odaklanmıştır. Kesitsel desende yürütülen araştırmada çevrimiçi anket yöntemi kullanılmış; sosyodemografik bilgiler ve arabuluculuk deneyiminin yanında İletişim Becerileri Ölçeği (beş alt boyut, 25 madde) ile Arabuluculuk Yetkinliği Ölçeği (10 madde) uygulanmıştır. Örneklem, kolayda örnekleme ile ulaşılan 403 arabulucudan oluşmaktadır. Bulgular, iletişim becerilerinin tüm alt boyutlarının arabuluculuk yetkinliği ile pozitif ve anlamlı ilişkiler verdiğini göstermiştir. Ayrıca deneyim göstergeleri bazı iletişim boyutlarında anlamlı farklılıklar yaratmıştır. Genel olarak bulgular, özellikle kendini ifade etme ile etkin dinleme/sözsüz iletişim becerilerinin arabuluculuk yetkinliğiyle en güçlü biçimde ilişkili olduğunu, bu nedenle arabuluculuk eğitimlerinde ve hizmet içi mesleki gelişim programlarında bu becerilerin önceliklendirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Legal mediation is a private dispute resolution process, independent of the court system, entirely under the control of the parties, and in line with their wishes and will, without adhering to any rule-making process while agreeing on a mutually agreed-upon solution. Communication skills play a very important role in the legal mediation process. This dissertation investigates the association between legal mediators' communication skills and their perceived mediation competence among actively practicing mediators in Türkiye. Grounded in the view that mediation effectiveness depends on the mediator's ability to build trust, empathize, convey information accurately, and manage solution-oriented interaction, the study focuses on how specific communication skill dimensions relate to competence in legal mediation. A cross-sectional design was employed using an online survey. The questionnaire included socio-demographic and mediation-experience items, the Communication Skills Scale (25 items, five dimensions), and the Mediation Competence Scale (10 items). A convenience sample of 403 mediators participated in the study. Findings indicate that all communication-skill dimensions are positively and significantly related to mediation competence. Experience-related indicators also yielded significant differences for certain communication dimensions. Overall, results underscore communication skills, especially self-expression and active listening/nonverbal communication as key correlates of legal mediation competence and suggest prioritizing these competencies in mediator training and professional development.