Muammer Sun'un seçilmiş orkestra eserlerindeki flüt partilerinin icra bakımında incelenmesi
An examination of the flute parts in selected orchestral works of Muammer Sun in terms of performance
  1. Tez No: 1001488
  2. Yazar: MUHAMMED SALİH ÇAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. BAHADIR ÇOKAMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışmada Muammer Sun'un seçilmiş orkestra eserlerinde yer verdiği flüt partilerinin icra bakımından incelenmesi konu alınmıştır. İncelemeye yönelik araştırma kapsamında notasına ulaşılan“Mavi Büyü, Yurt Renkleri Orkestra Süiti, Oyun Havaları ve Çerkes Süiti”adlı eserleri seçilmiştir. Çalışmaya anahtar kelimeler üzerinden geniş literatür taraması yapılarak başlanmış olup, ulaşılan dokümanlar incelenerek, öncelikle kuramsal çerçevenin anlaşılması için flüt hakkında bilgiler verilmiş ve ardından Muammer Sun'un hayatı ve bestelediği eserleri sınıflandırılarak belirtilmiştir. Sonrasında örneklem olarak ele alınan orkestra eserlerindeki flüt partileri ayrıntılı bir şekilde icralarına yönelik analizleri yapılmış ve ortaya çıkan sonuçlar yorumlanmıştır. Muammer Sun'un orkestra eserlerinde flüt partilerinin, geleneksel Türk müziği unsurlarını Batı müziği orkestrasyon teknikleri ile birleştiren bir anlayışla yazıldığı, zaman zaman makamsal ezgilere, aksak ritimlere, senkoplara, geniş aralık atlamalara, ani gürlük değişimlerine, çift dil tekniği gerektiren pasajlara, devamlı bağlı artikülasyon ve süslemelere yer verildiği tespit edilmiştir. Bu bağlamda bestecinin flüt çalgısını orkestrasyonda hem ezgi hem de eşlik pozisyonunda kullandığı, ayrıca Türk/Anadolu motiflerinin betimlenmesinde çalgının ses renginden ve ifade gücünden yararlandığı görülmüştür. Çalışmanın flüt çalgısının icra kapasitesini betimleyen analizlere yer vermesi ve bu analizlerin Çağdaş Türk müziği içindeki konumunun daha iyi anlaşılması adına önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the examination of flute parts in selected orchestral works of Muammer Sun in terms of performance. Within the scope of the research, the works titled“Mavi Büyü”,“Yurt Renkleri Orchestra Suite”,“Oyun Havaları”, and“Çerkes Süiti”, whose musical scores were accessible, were selected for analysis. The study commenced with a comprehensive literature review based on keywords. Upon examining the obtained documents, information regarding the flute was provided to establish the theoretical framework, followed by a classification of Muammer Sun's life and his compositions. Subsequently, the flute parts within the sampled orchestral works were analyzed in detail regarding their performance aspects, and the resulting findings were interpreted. It has been determined that the flute parts in Muammer Sun's orchestral works were composed with an approach that synthesizes traditional Turkish music elements with Western orchestration techniques. The analysis revealed the presence of modal melodies, aksak rhythms, syncopations, wide interval leaps, sudden dynamic changes, passages requiring double tonguing technique, extended legato articulations, and ornamentations. In this context, it was observed that the composer utilized the flute in both melodic and accompaniment roles within the orchestration, effectively employing the instrument's timbre and expressive power to depict Turkish/Anatolian motifs. This study is considered significant as it presents analyses describing the performance capabilities of the flute and contributes to a better understanding of the position of these analyses within Contemporary Turkish Music.