Orientalism in the EU context: A critical analysis of eu narratives on Europe and Turkey
Avrupa Birliği bağlamında oryantalizm: Avrupa ve Türkiye hakkındaki AB anlatılarının eleştirel bir analizi
- Tez No: 1001534
- Danışmanlar: PROF. DR. ANNE-MARIE FORTIER, PROF. DR. BÜLENT DİKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Lancaster Unıversıty
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği konusunda çeşitli görüşler bulunmasına rağmen, tüm tartışmada tek bir baskın konu öne çıkıyor gibi görünmektedir: Avrupa Birliği'nin genişleme sürecinde hiçbir konu, Avrupa kimliği hakkında bu kadar endişe ve tartışmaya yol açmamıştır. Osmanlı İmparatorluğu döneminden beri Avrupa'nın nihai kurucu ötekisi olan Türkiye'nin dahil edilmesi, yalnızca ekonomik ve siyasi endişeleri değil, aynı zamanda Avrupa kimliği ve kültürü hakkında korku ve kaygıları da tetiklemektedir. Bu tez, bu endişe ve kaygıların hem tarihsel hem de günümüz bağlamında AB belgelerinde nasıl üretildiğini ve yeniden üretildiğini incelemektedir. Tez, teorik olarak, ilk kez Edward Said tarafından ele alınan Oryantalizm eleştirisine dayanmaktadır. Oryantalizmi bağlamsal ve karmaşık bir söylem olarak ele alan tez, farklı politika alanlarıyla (genişleme, kültür, güvenlik) ilgili AB söylemlerinde ve Avrupa Parlamentosu'ndaki tartışmalarda Oryantalizmin farklı tezahürlerini aramaktadır. Özellikle, tez, 2000 ile 2009 yılları arasında resmi AB belgelerinde üretilen AB, Avrupa ve Türkiye hakkındaki ve etrafındaki AB anlatılarına odaklanmaktadır. Tezin temel iddiası, AB, Avrupa ve Türkiye inşalarının, Oryantalist ve kültüralist kavramların mirasını yeni biçimlerde ve bağlamlarda (örneğin neo-oryantalizm ve“sınır oryantalizmi”olarak adlandırılacak biçimde) içerdiği ve (yeniden) ürettiğidir. Tez ayrıca, AB bağlamında kapsayıcı ve dışlayıcı söylemlerin üretiminde kültürün, dinin, coğrafyanın ve güvenliğin önemini de ortaya koymaktadır. En önemlisi, bu bakımdan tez, Avrupa'nın eski sömürgeci, kültürelci ve bölücü miraslarının Avrupa bütünleşme projesinin bir parçası olarak yeniden ortaya çıkmasını sağlayan AB politikalarının, kültürelleştirildiği ve siyasetten arındırıldığı süreçlere odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
While there is a plurality of opinions on Turkey's European Union membership, there seems to be a single dominant issue in the whole debate: no other issue in the enlargement process of the European Union has ever caused so much concern and debate about Europeanness. The inclusion of Turkey, the ultimate constitutive Other of Europe since the era of the Ottoman Empire, not only evokes economic and political concerns, but also provokes fears and anxieties about European identity and culture. This thesis explores production and reproduction of these concerns and anxieties in both historical and contemporary terms in EU documents. The thesis is theoretically based in the critique of Orientalism as it is initially articulated by Edward Said. Conceiving Orientalism as a contextual and complex discourse, the thesis looks for different manifestations of Orientalism in EU discourses related to different policy fields (enlargement, culture, security) and debates in the European Parliament. Specifically, the thesis focuses on EU narratives on and around the EU, Europe and Turkey, produced in the official EU documents between the years 2000 and 2009. The basic claim of the thesis is that the constructions of the EU, Europe and Turkey embed and (re)produce legacies of Orientalist and culturalist notions in new forms and contexts (e.g. in the form of neo-Orientalism and what will be called“frontier Orientalism”). The thesis also articulates the significance of culture, religion, geography, and security in the production of inclusionary and exclusionary discourses in the context of the EU. Most importantly, in this respect, the thesis focuses on the processes in which EU politics are culturalised and depoliticised, enabling the old colonialist, culturalist and divisive legacies of Europe to resurface as part of the European integration project.