Yüksek ışık gücünde kürlemenin kompozit reçinelerin polimerizasyon büzülmesi,monomer dönüşüm derecesi ve mekanik özelliklerine etkisi
The effect of high power light cure on polymerization shrinkage, degree of conversion and mechanical properties of composite resins
- Tez No: 1001533
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, standart ve yüksek ışık modlarının konvansiyonel ve bulkfill kompozit materyallerin hacimsel büzülme oranı, dönüşüm derecesi, yüzey sertliği ve bükülme dayanımı özelliklerine etkisini incelemektir. Filtek Ultimate (3M ESPE, St. Paul, MN, ABD), Omnichroma (Tokuyama Dental Corporation, Tokya, Japan), OptiShade (Kerr, Corporation, Orange, CA), Gradia Direct Posterior (GC Corp., Japan), Tetric Powerfill (Ivoclar/Vivadent, Schaan, Lieschtenstein) ve Grandio SO X-tra (Voco, GmHb, Germany, A3) kompozit reçine materyallerinden polimerizasyon büzülmesi için ölçüm anında örnekler hazırlanmıştır. Çalışmada Elipar Deep Cure-S, Valo Cordless ve Bluephase Powercure ışık cihazları kullanılmıştır. Monomer dönüşüm derecesi FT/IR cihazında incelenmiştir. Aynı materyallere mikrosertlik ölçümleri cila yapılarak kuru kapalı ortamda 24 saat bekletilmiş ve mikrosertlik ölçümleri Vickers sertlik cihazında yapılmıştır. Bükülme dayanımı için ISO 4049 standartlarına uygun olarak 25 mm uzunlukta 2 mm yükseklik ve 2 mm genişlikte çubuk şeklinde hazırlanan örnekler üç nokta bükülme testine tabi tutulmuştur. Çalışmamızda test edilen kompozit reçine materyaller üç ışık modunda da farklı büzülme oranları sergilemiştir. Kalınlık artışı bulkfill materyallerin dönüşüm derecelerinde düşüşe sebep olmuştur. Tüm materyallerde her üç ışık grubunda en yüksek sertlik değerleri üst yüzeyde saptanmıştır. Tüm ışık gruplarında 4 mm kalınlıkta uygulanan Tetric Powerfill materyalinin mikrosertlik değeri, 4 mm kalınlıkta uygulanan Grandio SO X-tra materyalinin mikrosertlik değerlerinden anlamlı olarak düşük tespit edilmiştir. Standart mod grubunda Omnichroma materyalinin %Vickers sertlik değerleri 2 mm kalınlıkta uygulanan materyaler arasında en yüksek bulunmuştur. Standart mod grubunda, Grandio SO X-tra materyalinin bükülme dayanım değerleri en yüksek çıkmıştır. Valo extrapower mod grubunda, Omnichroma ve OptiShade materyalleri için en düşük bükülme dayanım değerleri tespit edilmiştir. Bluephase extrapower mod grubunda, Omnichroma materyalinin bükülme dayanım en düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of standard and high light modes on the volumetric shrinkage ratio, degree of conversion, surface hardness, and flexural strength properties of conventional and bulk-fill composite materials. Filtek Ultimate (3M ESPE, St. Paul, MN, USA), Omnichroma (Tokuyama Dental Corporation, Tokyo, Japan), OptiShade (Kerr Corporation, Orange, CA), Gradia Direct Posterior (GC Corp., Japan), Tetric Powerfill (Ivoclar/Vivadent, Schaan, Liechtenstein), and Grandio SO X-tra (Voco, GmHb, Germany, A3) composite resin materials were prepared as for polymerization shrinkage measurement. The Elipar Deep Cure-S light, Valo Cordless and Bluephase Powercure light-curing unit were used. The degree of monomer conversion of these samples was analyzed using an FT/IR device. Microhardness measurements were performed on the same samples after polishing and storing them in a dry and closed environment for 24 hours. The microhardness was measured using a Vickers hardness tester. For flexural strength testing, bar-shaped samples (25×2×2 mm) were prepared in accordance with ISO 4049 standards, and subjected to a three-point bending test. The composite resin materials tested in our study exhibited different shrinkage ratios in all three light modes. An increase in sample thickness was attributed to a reduction in the degree of conversion in bulk-fill materials. The highest hardness values in all materials were detected on the upper surface in all three light-curing modes. The microhardness values of the Tetric Powerfill applied at a thickness of 4 mm in all light-curing groups was found to be significantly lower than the microhardness values of the Grandio SO X- tra applied at a thickness of 4 mm. For the standard mode group, the %Vickers hardness values of the Omnichroma was found to be the highest among the materials applied at a thickness of 2 mm. In the standard mode group, the flexural strength values of the Grandio SO X-tra were shown to be the highest. In the Valo extrapower mode group, the lowest flexural strength values were observed for the Omnichroma and OptiShade. For the Bluephase extrapower mode group, the Omnichroma demostrated the lowest flexural strength.