Modernizm ve Avrupa'nın çelişkisi: Suriyeli ve Ukraynalı mültecilere yönelik yaklaşım
Modernism and the contradiction of Europe: Approach to Syrian and Ukrainian refugees
  1. Tez No: 923186
  2. Yazar: GÜLTEKİN FURKAN ULU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE MÜŞERREF GEZGÜÇ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Uluslararası kamuoyunun özellikle son yıllarda daha sık karşı karşıya kaldığı göç hareketleri sosyal bilimler alanında çeşitli tartışmaların odak noktası olmuştur. Göçün başta siyasi, ekonomik, coğrafi nedenleri olmak üzere birçok sebebi olabilmektedir. Ancak son yıllarda yaşanan savaşlar, bölgesel çatışmalar, siyasi krizler göçlerin gerçekleşmesinde daha büyük rol oynamaktadırlar. Günümüz siyasetinde modernizmin; sosyal, kültürel ve politik etkileri halen varlığını korumaktadır. Modernizm ile birlikte daha da pekişen gelişmiş-azgelişmiş ülke ayrımı, Avrupa merkezci bakış açısı ve oryantalizm gibi kavramlar da somut bir şekilde kendisini göstermektedir. Suriye İç Savaşı ile ortaya çıkan Suriye göç krizi, AB'ye yöneldiği 2015 yılından beri yoğun bir şekilde farklı perspektifler ile ele alınmaktadır. Süreç boyunca Almanya ve İsveç haricinde genel tavır bu krize çözüm bulmak yerine sığınmacıları AB sınırlarının dışında tutmaktan yana olmuştur. Dünyanın geri kalanından daha önce modernleştiği iddia edilen Avrupa toplumları, Suriye İç Savaşı ile birlikte başlayan göç hareketlerinde modernist değerler ile büyük bir çelişki içerisine girmiştir. Ancak 2022 yılında ortaya çıkan Ukrayna göç krizinde ise AB, tarihinde ilk kez geçici koruma direktifini aktif hale getirmiş, göçü teşvik edici bir tutum izlemiştir. Bu çalışmada AB'nin her iki göç krizinde içinde bulunduğu çelişki modernizm kavramı ile açıklanacaktır. Modernizm, Ukrayna ve AB arasında birleştirici bir unsur görevi görmekteyken, Suriye göç krizinde ise Suriye'nin azgelişmiş olarak addedilmesi, bir Ortadoğu ülkesi olması ve Avrupa merkezci bakış ile küçümsenmesi gibi nedenler ile ötekileştirici bir rol oynamaktadır. Literatürde her iki göç hareketi ile birlikte AB'nin mültecilere yaklaşımında ortaya çıkan farklılığı modernizm bağlamında ele alarak karşılaştıran bir çalışmanın olmayışı, çalışmanın özgün değerini oluşturmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden literatür taraması ve doküman analizi yöntemi kullanılacaktır. Akademik yayınlar ve internet haberleri taranacaktır, bunun yanı sıra uluslararası kuruluşların konu ile ilgili verileri analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Migration movements, which the international community has faced more frequently in recent years, have been the focus of various discussions in the field of social sciences. Migration can have many reasons, especially political, economic and geographical reasons. However, wars, regional conflicts and political crises in recent years have played a greater role in the realization of migration. In today's politics, the social, cultural and political effects of modernism still exist. Concepts such as the distinction between developed and underdeveloped countries, the Eurocentric perspective and orientalism, which have been further reinforced with modernism, also manifest themselves concretely. The Syrian migration crisis, which emerged with the Syrian Civil War, has been intensively addressed with different perspectives since 2015, when it turned towards the EU. Throughout the process, with the exception of Germany and Sweden, the general attitude has been in favor of keeping refugees outside the EU borders instead of finding a solution to this crisis. European societies, which are claimed to have modernized earlier than the rest of the world, have entered into a major contradiction with modernist values in the migration movements that started with the Syrian Civil War. However, in the Ukrainian migration crisis that emerged in 2022, the EU activated the temporary protection directive for the first time in its history and pursued an attitude of encouraging migration. In this study, the contradiction of the EU in both migration crises will be explained with the concept of modernism. While modernism serves as a unifying factor between Ukraine and the EU, in the Syrian migration crisis, it plays a marginalizing role due to the fact that Syria is considered underdeveloped, a Middle Eastern country and underestimated with a Eurocentric perspective. The fact that there is no study in the literature that compares both migration movements and the difference in the EU's approach to refugees in the context of modernism constitutes the original value of the study. Literature review and document analysis, which are qualitative research methods, will be used in the study. Academic publications and internet news will be scanned, as well as data from international organizations on the subject will be analyzed.