Kümülatif dezavantajlar kuramı ışığında Türkiye'de göçmenlerin kriminolojik örüntüleri: Hukuk ve psikososyal hizmet alanında çalışanların algısına yönelik nitel bir inceleme
Criminological patterns of migrants in Türki̇ye from the perspective of cumulative disadvantages theory: A qualitative examination of the perception of professionals in law and psychosocial services
- Tez No: 1001542
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ BALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sosyoloji, Psikoloji, Law, Sociology, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kriminoloji ve Ceza Adaleti Bilim Dalı
Özet
2011'deki Suriye krizinin yansıması olarak Suriyelilerin Türkiye'ye sığınmasıyla, göç hareketliliğinde yoğun bir artış gözlemlenmektedir. Türkiye, diğer ülkelerden gelen göçmenlerle birlikte milyonlarca göçmene ev sahipliği yaparken, göçmenlerle ev sahibi topluluk arasında uyumun zayıflığı ve sosyoekonomik sorunlar baş göstermiştir. Zamanla göçmenlerin suçla olan ilişkileri gündeme gelmiştir. Araştırmanın amacı, kümülatif dezavantajlar kuramından hareketle göçmenlerin suçla ilişkisini anlamaya çalışmaktır. Bu amaç doğrultusunda suçla ilişkilenmiş göçmenlerle çalışan hukuk ve psikososyal alan uzmanları ile derinlemesine görüşmelerle fenomenoloji deseni kullanılarak nitel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Hukuk alanındaki katılımcıları avukatlar ve savcılar, psikososyal alandakileri ise psikolog, sosyal hizmet uzmanı, sosyolog ve psikolojik danışmanlar oluşturmaktadır. Toplam 21 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilerek zengin bir nitel veri elde edilmiştir. Veriler MAXQDA programında kodlama yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre; yoksulluk, işsizlik ve kayıtsızlığın yarattığı olumsuzluklar, beklendiği üzere suçla ilişkilenmiş göçmenlerde temel faktörler olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca, dezavantajların sistemdeki birikimi, göçmenleri suça daha yakınlaştırmaktadır. Bulguların analizinde göçmenlerin yoğunlukla karıştığı suç tipleri; yaralama, hırsızlık ve reşit olmayanla cinsel ilişki olarak sıralanmaktadır. Ancak bu suçların meydana gelmesinde göçmenlerin geldikleri ülkedeki sosyokültürel farklılıklar nedeniyle Türkiye'deki hukuk sistemine uyum sağlamakta zorlandıkları anlaşılmaktadır. Eğitime erişemeyen çocuk/genç erkek göçmenlerin suça yatkınlığı görülürken, kimlik statüsü suçla ilişkilenmede belirleyici rol oynamaktadır. Kayıtlı veya kayıtsız göçmenlerin suç davranışında, suça karışma korkusunun her iki statüdeki göçmenlerde mevcut olduğu; farklı dinamikler altında olsa da iki grubun da suç faili olabildiği görülmektedir. Sonuç olarak, göçmenlerin suçla ilişkisine dair algının kümülatif dezavantajlar kuramı ile örtüştüğü söylenebilir. Öneri olarak, göç konusunda sistemsel dezavantajların daha etkin yönetimi için bir üst yapıya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
2011 Syrian crisis caused an influx of Syrians into Türkiye. Hosting millions of migrants including those from other countries, weak social cohesion to host community, socioeconomic problems, emerged over time. Thus, relationship between migrants and crime become matter of society. The aim of this research is to understand the relationship between migrants and crime from cumulative disadvantage theory. Qualitative research with phenomenological design was used. In-depth interviews were conducted with legal and psychosocial professionals working with migrants involved in crime. Professionals included lawyers and prosecutors from law; psychologists, social workers, sociologists, and psychological counsellors from psychosocial field. Semi-structured interviews were conducted with 21 participants. Qualitative data was analysed using MAXQDA through coding method. According to research findings, negative effects of poverty, unemployment, and unregistration were factors for migrants' involvement in crime. Systemic accumulation of disadvantages makes migrants more vulnerable. Types of crimes include injury, theft, and sexual intercourse with minor. Also, migrants face adaptation problems to the Turkish law due to sociocultural differences in their countries. While child/young male migrants with limited access to education are prone to crime, documentation status plays decisive role in relationship with crime. Regarding the approach of registered and unregistered migrants to criminal behaviour, findings indicate that fear of getting involved in crime exists in both groups; however, under different dynamics, migrants in both statuses may involve in crime. In conclusion, findings on perceptions regarding migrants' relationship with crime align with cumulative disadvantage theory. An upper-level structure is recommended for management of disadvantages in migration.