Sosyal hizmet uzmanlarının müracaatçıların müdahale süreçlerine katılımına yönelik görüş ve deneyimlerinin incelenmesi
An examination of social work professionals' views and experiences regarding clients'participation in intervention processes
- Tez No: 1001558
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİRE ARZU İÇAĞASIOĞLU ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, farklı alanlarda çalışan sosyal hizmet uzmanlarının müracaatçıların müdahale süreçlerine katılımına yönelik görüş ve deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nitel araştırma modeli çerçevesinde fenomenolojik yaklaşım kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak sosyodemografik soru formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını en az beş yıldır kadın, çocuk, genç, yaşlı, engelli gibi müracaatçı grupları ile doğrudan çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 19 sosyal hizmet uzmanı oluşturmuştur. Katılımcıların 14'ü kadın 5'i erkektir; yaşları 26-61 arasında değişmektedir. Görüşmeler yüz yüze ve çevrimiçi olarak Google Meets ve Zoom platformları üzerinden gerçekleştirilmiş, katılımcı onamı alınarak ses kaydı alınmış ve sonrasında Microsoft Word kullanılarak raporlaştırılmıştır. Elde edilen raporlar katılımcıya görüşme sonrasında tekrardan gönderilmiş ve çıkartmak istediği bir söylemi olup olmadığı sorulmuştur. Daha sonra bu yazılı metinler analiz edilmek üzere nitel veri analiz programı olan MAXQDA 2024'e aktarılmıştır. Elde edilen bulgular dört ana temada toplanmıştır. Birinci tema, sosyal hizmet uzmanlarının katılım konusundaki görüşlerine ilişkin bulgulara odaklanmaktadır. İkinci tema, uzmanlara göre katılımın müdahale sürecindeki yeri ve katılımın sağlanma biçimini ele almaktadır. Üçüncü tema, müracaatçı katılımını etkileyen faktörlere odaklanmaktadır. Dördüncü tema ise, katılımın artırılmasına yönelik uzmanların önerileri ve mesleki eğitimi kapsamaktadır. Araştırma, müracaatçıların müdahale sürecine katılımını yalnızca bireysel değil, kurumsal boyutlar gibi çok boyutlu düşünülmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Bu çalışma, mesleki deneyimleri inceleyerek hem hizmet sunumundaki eksiklikleri hem de sosyal hizmet mesleğine müdahale sürecinde müracaatçının katılımı konusunda strateji geliştirmeye katkı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the views and experiences of social work professionals working in different fields regarding clients' participation in intervention processes. The research was conducted within the framework of a qualitative research model using a phenomenological approach. The data collection tools included a sociodemographic questionnaire and a semi structured interview form. The participants of the study consisted of 19 social work professionals who had at least five years of experience working directly with client groups such as women, children, youth, the elderly, and people with disabilities, and who agreed to participate in the study. Among the participants, 14 were female and 5 were male, aged between 26 and 61. Interviews were conducted face-to-face and online via Google Meets and Zoom platforms, with participant consent obtained and audio recordings made. The recordings were later transcribed using Microsoft Word and sent back to the participants for confirmation and to allow for any corrections or omissions. The finalized transcripts were then transferred to the qualitative data analysis software MAXQDA 2024 for analysis. The findings were grouped under four main themes. The first theme focuses on social work professionals' views regarding participation. The second theme addresses the role of participation in the intervention process and the ways in which it is facilitated. The third theme explores factors affecting client participation. The fourth theme covers professionals' suggestions for enhancing participation and related professional training. The study highlights that client participation in intervention processes should be considered not only at the individual level but also in multi-dimensional aspects such as institutional factors. By examining professional experiences, this study contributes to identifying gaps in service delivery and developing strategies to enhance client participation in social work interventions