Yer fıstığı üreticilerinin ürün sigortası yaptırma istekliliği ve ürün sigortasının benimsenmesini etkileyen faktörlerin analizi: osmaniye ili örneği
Analysis of peanut producers' willingness to purchase crop insurance and the factors affecting the adoption of crop insurance: The case of osmaniye province
- Tez No: 1001559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN BAHŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin tarımsal üretimde oluşturduğu risklerin, Osmaniye ili yer fıstığı üreticilerinin tarım sigortası yaptırma isteklilikleri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Nicel araştırma yöntemi kullanılan çalışmada, Osmaniye ilinde faaliyet gösteren yer fıstığı üreticilerine uygulanan ve analiz için uygun bulunan 108 anketten elde edilen birincil veriler kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, tarım sigortası yaptıran Osmaniye ili yer fıstığı üreticilerinin büyük çoğunluğu sigorta yaptırma kararlarında sürekli afet riskinin varlığını (%76,60), geçmişte yaşanan zararları (%76,60) ve devletin sigorta primine sağladığı desteği (%76,60) önemli nedenler olarak belirtmiştir. Buna karşılık, tarım sigortası yaptırmayan üreticilerin %81,97'si hasar ödemelerinin zamanında yapılmayacağı endişesini, %80,33'ü sigorta şirketlerinin adil tazminat ödemediği algısını ve %75,41'i tazminat değerlendirme sürecinin adil olmadığı düşüncesini sigorta yaptırmama gerekçesi olarak ifade etmiştir. Araştırmada, devlet desteğinin artırılması durumunda Osmaniye ili yer fıstığı üreticilerinin tamamı (%100) tarım sigortası yaptırmaya istekli olduklarını belirtmiştir. Son olarak, Osmaniye ili yer fıstığı üreticilerinin %64,82'si tarım sigortasının tarımsal üretimde sürekliliğe katkı sağladığını ifade etmiştir. Genel olarak araştırma sonuçları, tarım sigortalarının Osmaniye ili yer fıstığı üreticileri açısından iklim kaynaklı risklere karşı önemli bir güvence aracı olduğunu; ancak sigortaların yaygınlaştırılabilmesi için güvenin artırılması, hasar tespit ve ödeme süreçlerinin iyileştirilmesi ile devlet desteklerinin güçlendirilmesinin gerekli olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effects of the risks posed by global warming and climate change on agricultural production on the willingness of peanut producers in Osmaniye province to obtain agricultural insurance. Using a quantitative research method, primary data obtained from 108 questionnaires administered to peanut producers operating in Osmaniye province and deemed suitable for analysis were used in the study. According to the research findings, the vast majority of peanut producers in Osmaniye province who have agricultural insurance cited the existence of a continuous risk of disaster (76.60%), past losses (76.60%), and government support for insurance premiums (76.60%) as important reasons for their decision to obtain insurance. In contrast, 81.97% of producers who did not obtain agricultural insurance cited concerns about delayed damage payments, 80.33% perceived unfair compensation payments from insurance companies, and 75.41% believed the compensation assessment process was unfair as reasons for not obtaining insurance. The study indicated that all (100%) peanut producers in Osmaniye province would be willing to purchase agricultural insurance if government support were increased. Finally, 64.82% of peanut producers in Osmaniye province stated that agricultural insurance contributes to the continuity of agricultural production. Overall, the research results show that agricultural insurance is an important safeguard against climate-related risks for peanut producers in Osmaniye province; however, to expand the use of insurance, it is necessary to increase trust, improve damage assessment and payment processes, and strengthen government support.