Sosyal hizmet uzmanlarının dijital okuryazarlık düzeylerinin incelenmesi
An examination of the digital literacy levels of social workers
  1. Tez No: 1014501
  2. Yazar: BÜŞRA BAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Küreselleşme ile teknolojik gelişmeler oldukça hız kazanmıştır. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de teknolojik gelişmelerin etkisiyle dijital dünya günlük yaşamımızın bir parçası haline gelmiştir. Alışverişten, sağlığa kadar birçok alanda kendini gösteren dijitalleşme bireyler için bir gereklilik halini almaktadır. Günlük hayatımızın bir parçası haline gelen dijitalleşme, dijital okuryazarlık kavramını da beraberinde getirmiştir. Dijital okuryazarlık; yalnızca birkaç tuşa basarak bilgi edinmeden daha fazlasıdır. Dijital okuryazarlık kısaca dijital teknolojiyi kullanarak bilgileri bulma, anlama, organize etme ve değerlendirme yeteneği olarak tanımlanabilir. Hemen hemen her meslek grubunda önemi gittikçe artan dijital okuryazarlık sosyal hizmet alanında da oldukça önemlidir. Sosyal hizmet uzmanlarının müracaatçılarla tanışma-bağlantı kurma, değerlendirme gibi birçok müdahale aşamalarında dijital teknolojileri kullanmaktadır. Dolayısıyla Sosyal hizmet uzmanlarının dijital okuryazarlık düzeylerini belirlemek önemli hale gelmektedir. Sosyal hizmet uzmanlarının dijital okuryazarlık düzeyleri iş yaşamında müdahalenin etkililiği ve verimliliği ve müracaatçı ile mesleki ilişkisinin gelişim sürecinde, mesleki sürecin kaçınılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle araştırmanın amacı sosyal hizmet uzmanlarının dijital okuryazarlık düzeylerini belirlemektir. Araştırmaya gönüllü olarak 525 sosyal hizmet uzmanı katılmıştır. Araştırmanın verileri, tarafımızca oluşturulan kişisel bilgi formu ile Bayrakcı ve Narmanlıoğlu (2021) tarafından geliştirilen Dijital Okuryazarlık Ölçeği kullanılarak çevrimiçi ortamda toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS paket programı sürüm 22 ile yapılmış, Mann-Whitney U-Test (z-test) ile Kruskall-Wallis Ki-Kare (𝐾𝑊 − 𝜒 2 ) testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre sosyal hizmet mezunu bireylerin dijital okuryazarlık düzeylerine bakıldığında; eğitim seviyesi yüksek olan, vakıf veya özel üniversite mezunu olan, teknolojik gelişmeleri takip eden, teknoloji kullanımı ile ilgili kendini yeterli veya kısmen yeterli bulan, bilgi iletişim teknolojilerine olan ilgi düzeyini olumlu olarak nitelendiren katılımcıların, diğer katılımcılara göre daha yüksektir. Alt boyutlara göre bakıldığında ise dijital okuryazarlık düzeyi etik ve sorumluluk alt boyutunda en yüksektir. Profesyonel Üretim alt boyutunda ise en düşüktür. Sonuç olarak sosyal hizmet uzmanlarının dijital okuryazarlık düzeyleri genel ortalamanın üzerindedir. Araştırma bulgularına göre; sosyal hizmet uzmanlarının dijital okuryazarlık düzeylerini artırmak için; üniversite eğitimlerinde dijital okuryazarlık ile ilgili dersler müfredata eklenmeli ve mesleki uygulamalara doğrudan katkı sağlayacak şekilde geliştirilmeli, çalışan sosyal hizmet uzmanlarına yönelik kurumlarda seminer ve eğitimler düzenlenmesinin faydalı olabileceği konusunda önerilerinde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
Globalization has significantly accelerated technological advancements. In Türkiye, as in the rest of the world, the digital world has become an integral part of our daily lives due to the impact of technological developments. Digitalization, manifesting itself in many areas from shopping to healthcare, has become a necessity for individuals. This integration into our daily lives has also brought with it the concept of digital literacy. Digital literacy is much more than simply acquiring information with a few keystrokes. In short, digital literacy can be defined as the ability to find, understand, organize, and evaluate information using digital technology. Digital literacy, whose importance is increasing in almost every profession, is also crucial in the field of social work. Social workers use digital technologies in many intervention stages, such as interviewing and communicating with clients and conducting assessments. Therefore, determining the digital literacy levels of social workers has become important. The digital literacy levels of social workers are an indispensable part of their professional lives, affecting the effectiveness and efficiency of interventions and the development of their professional relationships with clients. Therefore, the aim of this research is to determine the digital literacy levels of social workers. 525 social workers voluntarily participated in the study. Data were collected online using a personal information form created by our team and the Digital Literacy Scale developed by Bayrakcı and Narmanlıoğlu (2021). Data analysis was performed using SPSS software package version 22, employing the Mann-Whitney U-Test (ztest) and Kruskal-Wallis Chi-Square (KW-χ²) test. According to the research results, when examining the digital literacy levels of social work graduates, participants with higher education levels, those graduating from foundation or private universities, those following technological developments, those who consider themselves competent or partially competent in technology use, and those who positively evaluate their knowledge of information and communication technologies have higher levels compared to other participants. Looking at the subdimensions, digital literacy levels are highest in the ethics and responsibility subdimension and lowest in the professional production sub-dimension. In conclusion, the digital literacy levels of social work professionals are above the overall average.