Annelerin bağlanma stilleri ile çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between mothers' attachment styles and child-rearing attitudes
  1. Tez No: 1001570
  2. Yazar: SEMA YAVUZ ÜRPER
  3. Danışmanlar: DR. MERT AKCANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, annelerinin bağlanma stilleri ile çocuk yetiştirme tutumları arasındaki derin ilişkiyi ve bunun çocuk gelişimi üzerindeki geniş kapsamlı etkilerini ele almaktadır. Araştırma, nicel yöntemlerden ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Çalışmanın örneklemini, en az bir çocuğa sahip 120 anne oluşturmaktadır. Bu çalışmada, rastgele örneklem yöntemi ile gönüllülük esasına göre form anket yöntemi uygulanarak veriler toplanmıştır. Araştırma“Demografik Bilgi Formu”,“İlişki Ölçekleri Anketi”ve“Ebeveyn Tutum Ölçekleri”ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Spearman korelasyon analizi, bağımsız örneklem t-testi, Mann-Whitney U testi, Anova (varyans analizi) ve Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, annelerin çocuk yetiştirme sürecinde sergiledikleri otoriter tutum ile saplantılı bağlanma, aşırı koruyucu tutum ile korkulu bağlanma ve izin verici tutum ile saplantılı bağlanma arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler göstermektedir Araştırmanın genel bulguları değerlendirildiğinde, annelerin çocuk yetiştirme sürecinde benimsedikleri ebeveyn tutumları ile bağlanma stilleri arasında anlamlı ilişkiler olduğu bulunmuştur. Bu çalışma, bağlanma temelli ebeveyn yaklaşımlarının önemini vurgulamakta ve ebeveynlere yönelik psikoeğitim ve destek programlarının geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the profound relationship between mothers' attachment styles and their child-rearing attitudes, as well as the broad implications of this relationship for child development. The research was designed using a quantitative approach based on a relational survey model. The sample of the study consisted of 120 mothers who have at least one child. Data were collected through questionnaire forms administered on a voluntary basis using a random sampling method. The instruments employed in the study included the“Demographic Information Form,”the“Relationship Scales Questionnaire,”and the“Parenting Attitude Scales.”Data were analyzed using SPSS 25.0. Spearman correlation analysis, independent samples t-test, Mann–Whitney U test, ANOVA (analysis of variance), and Kruskal–Wallis test were conducted. The findings obtained indicate statistically significant positive relationships between mothers' authoritarian attitudes in the child-rearing process and preoccupied attachment, between overprotective attitudes and fearful attachment, and between permissive attitudes and preoccupied attachment. Overall, the results indicate significant associations between mothers' parenting attitudes and their attachment styles in the child-rearing process. This study highlights the importance of attachment-based parenting approaches and aims to contribute to the development of psychoeducational and support programs for parents.